Leonard Cohen: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Veľkosť nezmenená ,  pred 10 rokmi
chýba zhrnutie úprav
d (→‎Kompilácie: aktualizácia)
V roku [[1951]] Cohen začal študovať na univerzite a začal svoju tiež svoju básnickú kariéru. Po otcovi zdedil fond, ktorý mu umožňoval nerušene sa venovať písaniu bez starostí o živobytie. V roku [[1956]] vydal svoju prvú básnickú zbierku ''Let Us Compare Mythologies'' („Porovnajme si svoje mytológie“). Zbierkou ''The Spice-Box of Earth'' („Korenička Zeme“) z roku [[1961]] sa stal známym v básnických kruhoch, najmä v rodnej Kanade.
 
Cohen mal tvrdú pracovnú morálku a vysoké literárne ambície. Ako mladý muž preferoval samotársky spôsob života a dokonca sa odsťahoval na [[Grécko|grécky]] ostrov [[Ydra|Hydra]]. Z toho obdobia pochádza zbierka ''Flowers for Hitler'' ("Kvety pre [[Adolf Hitler|Hitlera]], [[1964]]) a romány ''The Favourite Game'' („Obľúbená hra“, [[1963]]) a ''Beautiful Losers'' („Krásni porazení“, [[1966]]). ''The Favourite Game'' je autobiografický román o mladom mužovi, ktorý hľadá svoju identitu v písaní. ''Beautiful Losers'' sa dá považovať za postmodernu, ústredná postava je opísaná kombináciou svätého a svetského; náboženstvo a sex sú vyjadrené bohatým lyrickým jazykom. Druhotná dejová línia odráža Cohenove korene v Quebecu a týka sa [[Tekakwitha|Tekakwithy]], blahoslavenej indiánky zo 17. storočia (čo je možno nezvyčajné pre autora zo židovskej rodiny). ''Krásni porazení'' šokovali kanadskú kritiku (ktorá knihu zavrhla pre otvorene sexuálny obsah), dnes je radená medzi nejlepšienajlepšie romány 60. rokov.
 
=== Hudba ===
V roku [[1977]] vyšiel album ''Death of a Ladies' Man'', ktorého producentom bol [[Phil Spector]] (produkoval napr. aj ''Let It Be'' od [[The Beatles]]) z hutným, mnohovrstvovým zvukom typickým pre Spectorovu produkciu a veľmi odlišným od jednoduchého inštrumentálneho podania predchádzajúcich Cohenových albumov. Tento album je považovaný za jeden z Cohenových najslabších.
 
Album ''Recent Songs'' z roku [[1979]] sa vracia k tradičnému Cohenovmu zvuku a objavujé sa v ňom i [[jazz]]ový doprovodsprievod a orientálne hudobné nástroje. Cohen sa o o tomto albume vyjadril ako o svojom najlepšom. Koncertný album z turné k ''Recent Songs'' vyšiel v roku [[2001]] pod názvom ''Field Commander Cohen: Tour of 1979''.
 
V roku [[1984]] vyšiel album ''Various Positions'' so slávnou piesňou ''[[Hallelujah (Leonard Cohen)|Hallelujah]]'', ale Columbia ho odmietla vydať v Spojených štátoch, kde za posledné roky Cohenova popularita opadla - Cohen bol počas svojej kariéry vo všeobecnosti populárnejší v Kanade a Európe.
56 568

úprav

Navigačné menu