Preskočiť na obsah

Sam Houston: Rozdiel medzi revíziami

Odobraných 24 bajtov ,  pred 11 rokmi
d
typo gram
(preklepy)
d (typo gram)
 
== Život a pôsobenie ==
Otec Sama Houstona, Samuel Houston bol členom oddielu ''Morgan's Rifle Brigade'' v [[Americká vojna za nezávislosť|Americkej vojne za nezávislosť]]. Sam Houston po smrti svojho otca sa stal členom regimentu v [[Britsko-americká vojna|Britsko-americkej vojne]] v roku 1812. Za svoje činy si získal obdiv samotného [[Andrew Jackson|Andrewa Jacksona]]. V roku 1817 ho Jacksom poveril úlohou presťahovať Čerokízov z [[Tennessee|Tennesee]] do [[Arkansas|Arkansasu]]u, čo sa Houstonovi podarilo. V roku 1818 absolvoval právnické skúšky a začal pôsobiť v [[Nashville]], stal sa tiež veliteľom domobrany štátu [[Tennessee]]. V roku 1822 bol zvolený do [[Snemovňa reprezentantov Spojených štátov|Snemovne reprezentantov]] za Tennessee. Bol členom [[Kongres Spojených štátov|Kongresu]] od roku 1823 do roku 1827. V roku 1827 sa zúčastnil guvernérskych volieb v [[Tennessee]], ktoré vyhral. V roku 1828 sa plánoval uchádzať o svoje znovuzvolenie, ale od tohto plánu upustil po rozpade svojho prvého manželstva. V roku 1829 sa druhýkrát oženil s 19 ročnou Elizou Allen, ktorá ho však niekoľko mesiacov po svadbe opustila. 9. mája 1847 sa oženil po tretíkrát s Margarett Moffette. Toto manželstvo pretrvalo až do jeho smrti a manželia mali spolu osem detí, z ktorých napríklad syn Andrew Jackson Houston bol [[Senát Spojených štátov|senátorom]] za štát Texas.
 
===Generál Texaskej armády===
 
=== Senátor za štát Texas ===
Texas bol anektovaný Spojenými štátmi 18. februára [[1845]], čo si priala väčšina Texasanov a tento akt bo oficiálne potvrdený [[Kongres Spojených štátov|Kongresom]] 1. marca [[1845]]. Za Texas boli do Senátu zvolení dvaja zástupcovia, Sam Houston a Thomas Jefferson Rusk. Sam Houston bol senátorom do roku 1849 a bol neoficiálnym kandidátom [[Demokratická strana (USA)|Demokratickej strany]] na amerického prezidenta. Bol stúpencom [[Mexicko–americká vojna|mexicko-americkej vojny]] a bol sklamaný, že po víťazstve USA neanektovali celé [[Mexiko]], fakt, ktorý si priali dokonca mexickí liberáli. Podporil dohodu s Britániu o rozdelení [[Oregon|Oregonu]]u. Hoci sám bol vlastníkom rozsiahlej farmy, razantne sa postavil proti politickým cieľom južných štátov a za rozšírenie otroctva.
 
=== Guvernér Texasu ===
V roku [[1859]] bol v druhom kole zvolený texaským guvernérom. Je doteraz jediným mužom v histórii [[USA]], ktorý bol guvernérom dvoch amerických štátov. V roku 1861 odstúpil, Texas vtedy vstúpil do [[Konfederované štáty americké|Konfederácie]] a hoci sám bol z konzervatívneho prostredia, odmietol zložiť prísahu. Prezident [[Abraham Lincoln]] mu ponúkol posilu v sile 50 000 mužov, Houston ale túto pomoc odmietol, aby zabránil krviprelievaniu v [[Texas|Texase]]e.
 
== Meno Sama Houstona ==
Po Samovi Houstonovi je pomenovaný [[Houston]], štvrté najväčšie americké mesto. Jeho meno nesie univerzita, historický park, základňa americkej armády, najvyššia socha Američana na svete a viacero pamätníkov v [[Texas|Texase]]e.
 
== Iné projekty ==
* [http://www.shsu.edu/~smm_www/index.html Sam Houston Memorial Museum]
* [http://tides.sfasu.edu:8000/tides/ead.php?skin=texas&connection=localhost%2B1111%2BDEFAULT&attributes=1035&query=smm&start=2&xml=smm/SMMAntiquities.xml Sam Houston Memorial Museum Antiquities Collection], [http://tides.sfasu.edu/ Texas Tides]
* [http://www.texasbob.com/texdoc10.html Sam Houston's Obituary - The Tri Weekly Telegraph, Houston, Texas July 29, 1863] -  – TexasBob.com
* [http://www.samhoustonhistoricschoolhouse.org/ Sam Houston Historic Schoolhouse] in Maryville, TN USA
* [http://tennesseeencyclopedia.net/imagegallery.php?EntryID=H081 Tennessee Encyclopedia entry]
75 767

úprav