Preskočiť na obsah

Mahmúd Ahmadínežád: Rozdiel medzi revíziami

chýba zhrnutie úprav
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
'''Mahmúd Ahmadínežád'''[vyslov: mähmúd ähmädínežód] (častý nesprávny prepis je '''Mahmúd Ahmadínedžád'''; * [[28. október]] [[1956]]) je šiesty prezident [[Irán]]u.
 
Narodil sa v meste [[Garmsar]] ako štvrté zo sedmich detí kováča. Študoval staviteľstvo na Iránskej Univerziteuniverzite Vedyvedy a techniky v [[Teherán]]e, kde získal v roku [[1987]] doktorát. V roku [[2003]] bol ako takmer neznámy politik zvolený za starostu Teheránu, pričom funkciu vykonával do roku [[2005]]. Ahmadínežád bol [[3. august]]a [[2005]] zvolený za šiesteho iránskeho prezidenta, pričom získal 62 % hlasov. Opätovne bol zvolený aj na druhé funkčné obdobie v roku [[2009]], výsledky týchto volieb však boli veľmi sporné a zapríčinili rozsiahle niekoľkomesačné protesty.
 
V súčasnosti je jedným z najkontroverznejších svetových politikov. Podľa niekoľkých rukojemníkov zadržovaných na americkej ambasáde v Teheráne v rokoch [[1979]]–[[1980]] bol Ahmadínežád jedným z ich väzniteľov, táto verzia sa však vôbec nepreukázala a odmietla ju napr. aj [[CIA]]<ref>[http://articles.cnn.com/2005-08-12/us/cia.iranpresident_1_embassy-takeover-hostage-iranian-president?_s=PM:US], CNN: Sources: CIA finds Iranian president likely not hostage-taker</ref>. Veľkú nevôľu vzbudzuje svojou silnou kritikou Izraela a popieraním (resp. banalizovaním) [[holokaust]]u, no napr. medializované výroky, v ktorých údajne vyzýval na zničenie štátu [[Izrael]], sa ukázali ako nepresný preklad<ref>[http://articles.cnn.com/2005-08-12/us/cia.iranpresident_1_embassy-takeover-hostage-iranian-president?_s=PM:US http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2006/jun/14/post155]</ref>. Výrazná kritika na jeho osobu je spojená aj s tým, že sa nekompromisne odmieta vzdať iránskeho jadrového programu.
131 809

úprav