Preskočiť na obsah

Mahmúd Ahmadínežád

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mahmúd Ahmadínežád
iránsky politik, bývalý prezident Iránu
Mahmúd Ahmadínežád
Narodenie28. október 1956 (67 rokov)
Garmsár, Irán
PodpisMahmúd Ahmadínežád, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Mahmúd Ahmadínežád

Mahmúd Ahmadínežád [vyslov: mähmúd ähmädínežód] (prepisované aj ako Ahmadí-Nežád, Ahmadí Nežád alebo nesprávne Ahmadínedžád, Ahmadí-Nedžád [1]; * 28. október 1956, Garmsár, Irán) je iránsky politik, bývalý prezident Iránu.

Životopis

[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v meste Garmsar ako štvrté zo sedmich detí kováča. Študoval staviteľstvo na Iránskej univerzite vedy a techniky v Teheráne, kde získal v roku 1987 doktorát. V roku 2003 bol ako takmer neznámy politik zvolený za starostu Teheránu, pričom funkciu vykonával do roku 2005.
3. augusta 2005 bol zvolený za šiesteho iránskeho prezidenta, pričom získal 62 % hlasov. Opätovne bol zvolený aj na druhé funkčné obdobie v roku 2009, výsledky týchto volieb však boli veľmi sporné a zapríčinili rozsiahle niekoľkomesačné protesty.

V súčasnosti je jedným z najkontroverznejších svetových politikov. Podľa niekoľkých rukojemníkov zadržovaných na americkej ambasáde v Teheráne v rokoch 19791980 bol Ahmadínežád jedným z ich väzniteľov, táto verzia sa však vôbec nepreukázala a odmietla ju napr. aj CIA[2]. Veľkú nevôľu vzbudzuje svojou silnou kritikou Izraela a popieraním (resp. banalizovaním) holokaustu, no napr. medializované výroky, v ktorých údajne vyzýval na zničenie štátu Izrael, sa ukázali ako nepresný preklad[3]. Výrazná kritika na jeho osobu je spojená aj s tým, že sa nekompromisne odmieta vzdať iránskeho jadrového programu.

Mahmúd Ahmadínežád nie je najmocnejším štátnikom Iránu. Táto rola prináleží najvyššiemu vodcovi Iránu - ajatolláhovi Alí Chameneímu, podľa článku 113 iránskej ústavy. Chameneí je najvyšším veliteľom ozbrojených síl Iránu a má posledné slovo vo všetkých aspektoch vnútornej a zahraničnej politiky.

Mahmúd Ahmadínežád je ženatý a má tri deti, dvoch synov a dcéru. Jeden z jeho synov študoval na Technickej univerzite v Iráne (na tzv. Teheránskej polytechnike).

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Chybný prepis -dž- vyplýva z toho, že sa príslušný perzský znak pre ž do angličtiny občas prepisuje ako "j", teda znakom, ktorý zvyčajne v angličtine označuje výslovnosť "dž"
  2. [1], CNN: Sources: CIA finds Iranian president likely not hostage-taker
  3. http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2006/jun/14/post155

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]