Raketa: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 213 bajtov ,  pred 7 rokmi
→‎Rozdelenie rakiet: - odstranenie nadbytocnych neencyklopedickych stylizacii + doplnenie
d (formulácia)
(→‎Rozdelenie rakiet: - odstranenie nadbytocnych neencyklopedickych stylizacii + doplnenie)
== Rozdelenie rakiet ==
 
Nie je raketa ako raketa. Všeobecne sa pojem raketa používa pre všetko z čoho šľahajú plamene a dokáže to letieť vysokou rýchlosťou. No nie je tomu tak. Ako príklad uvediem rakety s plochou drahou letu. V tomto prípade ale nejde vôbec o raketu ale bezpilotné lietadlo používajúce prúdovy a nie raketový motor. Z tohoto ohľadu sa teda hovorí o strelach s plochou dráhou letu. Podobne je to aj pri torpedach. Ako som už spomenul rakety sa delia na niekoľko kategorií:
* rakety – sú to jednostupňové raketové zariadenia, ktoré sa používajú hlavne vo vojsku pre dopravu trhavín k cielu. Patria sem aj viacstupňové taktické rakety.
* [[sondážna raketa]] - je raketa s vedeckým nákladom s rýchlosťou letu nižšou ako orbitálnou. Experimenty prebiehajú obvykle niekoľko minút počas zotrvačného vzletu a následného pádu. Pristátie býva riadené padákom.
* raketové nosiče ([[Nosná raketa|nosné rakety]]) – ich úlohou je doprava nákladu do vesmíru (na parkovaciu dráhu) a jeho urýchlenie na 1. kozmickú rýchlosť. Majú často 1 – 2 raketové stupne a niekedy sú doplnené pomocnými štartovacími motormi (často na TPL – tuhé pohonné látky). Zväčša vychádzajú z vojenských taktických rakiet.
* [[raketový ťahač]] – ide o posledný raketový stupeň, ktorým je doplnený raketový nosič. Jeho úlohou je dopraviť náklad na tvz. prechodovú alebo výslednú dráhu.
423

úprav

Navigačné menu