Roald Amundsen: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobrané 2 bajty ,  pred 7 rokmi
d (Verzia používateľa 87.244.198.124 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od JAnDbot)
Po veľkom triumfe, plánoval na Gjoe dobyť [[severný pól]]. Keď sa však po svete rozletela správa, že najprv [[Robert Peary]] v roku [[1909]] dosiahol severný pól, zmenil svoje plány. Na legendárnej Nansenovej lodi [[Fram]] sa vydal roku [[1910]] na cestu do Antarktídy. [[14. január]]a [[1911]] doplával k [[Rossova ľadová bariéra|Rossovmu pobrežnému ľadu]] v mieste zvanom [[Veľrybia zátoka]]. Tu postavil svoju základňu a pomenoval ju [[Framheim]] – „Domov Framu”. Bolo to o 60 míľ bližšie k pólu ako [[záliv McMurdo]], kde mala základňu konkurenčná britská expedícia vedená [[Robert Falcon Scott|Robertom Falconom Scottom]]. Scott sa vydal cestou, ktorú objavil [[Ernest Shackleton]] – viedla cez [[Beardmorov ľadovec]] a [[Antarktická plošina|Antarktickú plošinu]]. Amundsen musel objaviť vlastnú trasu cez [[Antarktické vrchy]]. Počas februára a marca Amundsen a jeho ľudia vybudovali podporné tábory na 80°, 81°a 82° južnej šírky. Takto si zároveň odskúšali antarktické podmienky a svoje vybavenie. Zimu vo Franheime trávili prípravou výstroje, hlavne saní.
Amundsen začal svoju púť k pólu [[20. október|20. októbra]] [[1911]]. Ďalšími členmi výpravy boli [[Olav Bjaaland]], [[Helmer Hanssen]], [[Sverre Hassel]], a [[Oscar Wisting]]. Južný pól dosiahlidobyli ako prví ľudia v histórii [[14. december|14. decembra]] [[1911]], o 35 dní skôr ako Scott. Amundsen pomenoval svoj tábor na póle [[Polheim]]. Scottovým obrovským sklamaním bolo, že pri príchode na pól našiel Amundsenov stan a jeho list. Amundsenove bohaté skúsenosti získané výskumom polárnych oblastí, dôkladná príprava a používanie ťažných psov boli základným predpokladom úspechu jeho výpravy. Tá bola na rozdiel od Scottovej výpravy pomerne hladká a bez neočakávaných prekvapení. Dobytie Južného pólu mu trvalo 99 dní. Za ten čas prešiel okolo 3 000 kilometrov.
Ako dovtedy žiadna výprava, viezli si so sebou rozmerný a ťažký bezdrôtový [[telegraf]], ktorý by mohli použiť na priamu komunikáciu z pólu. Amundsenov úspech bol verejnosti oznámený až [[7. marec|7. marca]] [[1912]]. Amundsen vyrozprával svoj príbeh v knihe ''The South Pole: An Account of the Norwegian Antarctic Expedition in the „Fram“, 1910-1912'' (Južný pól: Príbeh nórskej antarktickej expedície na lodi Fram, 1910–1912).
Anonymný používateľ

Navigačné menu