Ernest Shackleton

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ernest Shackleton
britský polárny bádateľ
Shackleton v roku 1904
Shackleton v roku 1904
Rod. menoErnest Henry Shackleton
Štát pôsob.Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Írska
Narodenie15. február 1874
Kilkea, Írsko
Úmrtie5. január 1922 (47 rokov)
Grytviken, Južná Georgia
Zamestnaniepolárny bádateľ
Alma materDulwich College
RodičiaHenry Shackleton
Henrietta Letitia Sophia Gavan
SúrodenciKathleen Shackletonová
ManželkaEmily Shackletonová (od 1904)
DetiRaymond, Cecily, Edward
PodpisErnest Shackleton, podpis
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Ernest Shackleton
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Ernest Shackleton

Sir Ernest Henry Shackleton, CVO, OBE, FRGS, FRSGS (* 15. február 1874, Kilkea, Írsko – † 5. január 1922, Grytviken, Južná Georgia) bol britský polárny bádateľ írskeho pôvodu, ktorý viedol tri expedície do Antarktídy. Bol jednou z hlavných postáv obdobia známeho ako hrdinský vek antarktického výskumu.

Narodil sa v meste Kilkea v írskom grófstve Kildare a keď mal 10 rokov, presťahoval sa so svojou anglo-írskou rodinou[1] do Sydenhamu na predmestí južného Londýna. Prvú skúsenosť s polárnymi oblasťami Shackleton získal ako tretí dôstojník na expedícii Discovery kapitána Roberta Falcona Scotta v rokoch 19011904, z ktorej bol ale predčasne poslaný domov zo zdravotných dôvodov potom, ako spolu so svojimi spoločníkmi Scottom a Edwardom Adrianom Wilsonom vytvorili nový rekord, keď sa dostali až na 82° j. z. š. Dovtedy nikto nebol ďalej na juhu než oni. V rokoch 19071909 Shackleton viedol expedíciu Nimrod a spolu s troma spoločníkmi sa dostal až za 88° j. z. š., len 97 geografických míľ (112 štatutárnych míľ alebo 180 kilometrov) od južného pólu, čo bol najväčší postup k pólu v histórii bádania. Členovia jeho tímu tiež vystúpili na Mount Erebus, najaktívnejšiu antarktickú sopku. Za tieto úspechy bol Shackleton po návrate domov pasovaný kráľom Eduardom VII. na rytiera.

Potom, ako sa v decembri 1911 preteky k južnému pólu skončili, keď ho dobyl Roald Amundsen, sa Shackleton zameral na prechod Antarktídy od mora k moru cez pól. Na tento účel sa pripravil na Imperial Trans-Antarctic Expedition, ktorá sa uskutočnila v rokoch 19141917. Túto expedíciu postihla katastrofa, keď jej loď Endurance uviazla v ľade a napokon sa 21. novembra 1915 potopila vo Weddellovom mori pri Antarktíde. Posádka sa zachránila tak, že táborila na morskom ľade, kým sa nerozpadol, a potom sa na záchranných člnoch dostala na Sloní ostrov a nakoniec na ostrov Južná Georgia, čo bola búrlivá plavba oceánom dlhá 720 námorných míľ (1 330 km; 830 míľ) a Shackletonov najslávnejší čin. V roku 1921 sa do Antarktídy vrátil so Shackletonovou-Rowettovou expedíciou, ale zomrel na infarkt, keď jeho loď kotvila v Južnej Georgii. Na žiadosť svojej manželky tam bol aj pochovaný. Vrak lode Endurance bol objavený o viac ako storočie neskôr.[2][3]

Mimo svojich expedícií bol Shackletonov život vo všeobecnosti nepokojný a nenaplnený. Pri hľadaní rýchlych ciest k bohatstvu a zabezpečeniu rozbehol obchodné podniky, ktoré však nedosiahli úspech, a zomrel značne zadlžený. Po jeho smrti ho tlač vychvaľovala, ale potom sa naňho zväčša zabudlo, zatiaľ čo hrdinská povesť jeho konkurenta Scotta sa udržala mnoho desaťročí. Neskôr v 20. storočí bol Shackleton „znovuobjavený“ a stal sa vzorom vodcovstva v extrémnych podmienkach.

Sir Raymond Priestley, jeden z jeho súčasníkov, vo svojom príhovore k British Science Association v roku 1956 povedal: „Na vedecký výskum mi dajte Scotta, na rýchly a efektívny postup Amundsena, ale až nastane pohroma a zmiznú všetky nádeje, tak pokľaknite a modlite sa k Shackletonovi.“ Parafrázoval tak slová Apsleyho Cherryho-Garrarda, ktoré napísal v predslove k svojim memoárom The Worst Journey in the World z roku 1922. V roku 2002 sa Shackleton umiestnil v ankete BBC 100 najväčších Britov na 11. mieste.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Ernest Shackleton (1874 - 1922) [online]. Londýn: BBC, [cit. 2023-12-17]. Dostupné online.
  2. AMOS, Jonathan. Endurance: Shackleton's lost ship is found in Antarctic [online]. bbc.com, 2022-03-09, [cit. 2023-12-17]. Dostupné online.
  3. FOUNTAIN, Henry. At the Bottom of an Icy Sea, One of History’s Great Wrecks Is Found. The New York Times (New York: The New York Times Company), 2022-03-09. Dostupné online [cit. 2023-12-17]. ISSN 1553-8095.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ernest Shackleton na anglickej Wikipédii.