M*A*S*H: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 22 bajtov ,  pred 5 rokmi
chýba zhrnutie úprav
Jedinými postavami, ktoré sa vyskytovali počas celej doby seriálu, boli Benjamin Franklin „Hawkeye“ Pierce ([[Alan Alda]]), otec John Francis Mulcahy ([[William Christopher]] - okrem prvej, úvodnej, časti, kedy ho hral [[George Morgan]]), Margaret Houlihanová ([[Loretta Swit]]; mala prezývku ''Hot Lips'' - Horúce pery, v českom dabingu mala prezývku ''Šťabajzna'') a Maxwell Klinger (Jamie Farr).
 
„Hawkeye“ Pierce je doktor [[medicína|medicíny]] a špičkový [[chirurg]], človek s veľkým srdcom, ktorý nenávidel celú (podľa neho) nezmyselnú [[vojna|vojnu]]. Prezývka ''Hawkeye'' vznikla podľa knihy ''[[Posledný Mohykán]]'', čo bola jediná kniha, ktorú jeho otec čítal. PierceHawkeye rozohráva okolo seba množstvo nepredvídateľných príhod a vtipných situácií. Pomáhajú mu v tom jeho kolegovia, hlavne „Trapper“ John Mcintyre ([[Wayne Rogers]]) a po jeho odchode domov B.J. Huniccut ([[Mike Farrell]]), ktorý nahradil postavu „Trappera“.
 
Ich spoločný spolubývajúci bol [[major]] Frank Marion Burns ([[Larry Linville]]). Frank Burns bola zvláštna postava s množstvom negatívnych vlastností; často sa stával terčom vtipov. Bol ženatý, zároveň bol aj tajným milencom hlavnej sestry major Margaret Hullihanovej. Hoci o ich vzťahu vedeli všetci, nepriznávali to.
Plukovník Potter bol vojakom ([[kavaléria|kavalerista]]) od [[prvá svetová vojna|prvej svetovej vojny]]. Na rozdiel od predchádzajúceho veliteľa Henryho prísne dodržiaval predpisy. Postupom času sa však ukázalo, že je to čestný a charakterný človek. V seriály vystupoval až do konca seriálu.
 
Otec John Francis Mulcahy ([[William Christopher]]) bol evanjelickýkatolický kňaz slúžiaci v jednotke. Jeho vplyv na členov jednotky bol síce mnohokrát neviditeľný, na nedeľné kázne chodilo málo ľudí, napriek tomu bol pre všetkých (lekárov, sestry a ostatný personál, ako aj pre ranených) obrovskou oporou a pomocou.
 
Komickou figúrkou seriálu bol Max Q. Klinger ([[Jamie Farr]]), ktorého zdanlivo jedinou činnosťou bolo dostať sa domov pomocou paragrafu 8, kvôli čomu sa obliekal do ženských šiat, alebo sa inými spôsobmi pokúšal presvedčiť nadriadených, že je blázon, kvôli čomu by mal byť prepustený domov. Po odchode Radara sa Klinger stal administratívnym pracovníkom jednotky a šaty prestal nosiť.
Spestrením bolo množstvo rôznych ďalších postáv, pohybujúcich sa v pozadí, ako napr. plukovník Flagg, Rosie, Igor, seržant Rizzo ([[G. W. Bailey]]), ktorý bol známejší aj z [[Policajnej akadémie]]. V seriáli sa ukázali aj budúce [[hollywood]]ske hviezdy, ako napr. [[Laurence Fishburne]], [[Patrick Swayze]] atď.
Anonymný používateľ

Navigačné menu

Osobné nástroje

Menné priestory

Varianty