M*A*S*H: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
→‎Postavy: typo, replaced: avšak → ale, - →  –  (2), katolický → katolícky
(→‎Postavy: typo, replaced: avšak → ale, - →  –  (2), katolický → katolícky)
 
== Postavy ==
Jedinými postavami, ktoré sa vyskytovali počas celej doby seriálu, boli Benjamin Franklin „Hawkeye“ Pierce ([[Alan Alda]]), otec John Francis Mulcahy ([[William Christopher]] -  – okrem prvej, úvodnej, časti, kedy ho hral [[George Morgan]]), Margaret Houlihanová ([[Loretta Swit]]; mala prezývku ''Hot Lips'' -  – Horúce pery, v českom dabingu mala prezývku ''Šťabajzna'') a Maxwell Klinger (Jamie Farr).
 
„Hawkeye“ Pierce je doktor [[medicína|medicíny]] a špičkový [[chirurg]], človek s veľkým srdcom, ktorý nenávidel celú (podľa neho) nezmyselnú [[vojna|vojnu]]. Prezývka ''Hawkeye'' vznikla podľa knihy ''[[Posledný Mohykán]]'', čo bola jediná kniha, ktorú jeho otec čítal. Hawkeye rozohráva okolo seba množstvo nepredvídateľných príhod a vtipných situácií. Pomáhajú mu v tom jeho kolegovia, hlavne „Trapper“ John Mcintyre ([[Wayne Rogers]]) a po jeho odchode domov B.J. Huniccut ([[Mike Farrell]]), ktorý nahradil postavu „Trappera“.
 
Ich spoločný spolubývajúci bol [[major]] Frank Marion Burns ([[Larry Linville]]). Frank Burns bola zvláštna postava s množstvom negatívnych vlastností; často sa stával terčom vtipov. Bol ženatý, zároveň bol aj tajným milencom hlavnej sestry major Margaret Hullihanovej. Hoci o ich vzťahu vedeli všetci, nepriznávali to.
 
Postavu Franka Burnsa neskôr nahradil Charles Emerson Winchester III. ([[David Ogden Stiers]]), ktorý sa považoval za bohatú modrú krv z [[Boston (Massachusetts)|Bostonu]]. Táto postava priniesla do seriálu zmenu a oživenie.
„Radar“ Walter Eugen O'Raily ([[Gary Burghoff]]) bol významnou postavou seriálu. Mladík s okuliarmi začal časom nechtiac ovládať jednotku. Bol administratívnym pracovníkom a jeho nevinnosť a postupné objavovanie seba ako muža prinášali množstvo zaujímavých príhod. Prezývka ''Radar'' vznikla z toho, že mával predtuchy, čo sa stane. Oznamoval dopredu prílet vrtulníkov, sanitiek a často uhádol, čo dotyčný chcel povedať, ešte predtým ako to povedal.
 
Prvým veliteľom jednotky bol doktor Henry Blake ([[McLean Stevenson]]), tiež chirurg, ktorý odišiel po 72 dieloch – bol odvolaný naspäť do USA, avšakale pri odlete domov jeho lietadlo zostrelili a on zahynul. Henryho na istý čas na pozícii veliteľa nahradil Frank Burns, a potom prišiel plukovník Sherman Potter ([[Harry Morgan]]).
 
Plukovník Potter bol vojakom ([[kavaléria|kavalerista]]) od [[prvá svetová vojna|prvej svetovej vojny]]. Na rozdiel od predchádzajúceho veliteľa Henryho prísne dodržiaval predpisy. Postupom času sa však ukázalo, že je to čestný a charakterný človek. V seriály vystupoval až do konca seriálu.
 
Otec John Francis Mulcahy ([[William Christopher]]) bol katolickýkatolícky kňaz slúžiaci v jednotke. Jeho vplyv na členov jednotky bol síce mnohokrát neviditeľný, na nedeľné kázne chodilo málo ľudí, napriek tomu bol pre všetkých (lekárov, sestry a ostatný personál, ako aj pre ranených) obrovskou oporou a pomocou.
 
Komickou figúrkou seriálu bol Max Q. Klinger ([[Jamie Farr]]), ktorého zdanlivo jedinou činnosťou bolo dostať sa domov pomocou paragrafu 8, kvôli čomu sa obliekal do ženských šiat, alebo sa inými spôsobmi pokúšal presvedčiť nadriadených, že je blázon, kvôli čomu by mal byť prepustený domov. Po odchode Radara sa Klinger stal administratívnym pracovníkom jednotky a šaty prestal nosiť.
74 480

úprav

Navigačné menu

Osobné nástroje

Menné priestory

Varianty