Idas (argonaut): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
d
formulácia
d (Bot: Odstránenie 17 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q1136130))
d (formulácia)
Ich bratrancami boli [[Dioskúrovia]], bratia Kastor a Polydeukes, aj oni mali spoločnú matku, [[Léda|Lédu]], otcom Kastora bol spartský kráľ [[Tyndareós]], ale Polydeukov otec bol najvyšší boh [[Zeus]], preto bol Polydeukes nesmrteľný. Obaja boli nerozluční a spolu prežívali všetky svoje dobrodružstvá. Keďže obaja boli zdatní, vyhrávali na [[Olympijské hry (starovek)|olympijských hrách]]. Polydeukes bol preslávený v pästnom zápase a Kastor mal povesť dobrého vojaka a krotiteľa koní.
 
Idas sa uchádzal o [[Marpéssa (dcéra Euéna)|Marpéssu]], dcéru aitólskeho kráľa [[Euénos (Aitólia)|Euéna]]. Kráľ však dal pytačom svojej dcéry podmienku, že ju dostane len ten, ktorý s ním vyhrá preteky v záprahu koní, ale ak prehrá, príde o hlavu. Idas však od svojho otca Poseidóna dostal okrídlený voz a preteky vyhral. Euénos toto pokorenie nezniesol. Najprv zabil svoje kone a potom aj sám seba. Po vyhratomvyhratých závodepretekoch musel ale Idas o Marpéssu ešte bojovať s bohom [[Apolón]]om, ktorý o Marpéssu tiež usiloval. Do ich tvrdého súboja však zasiahol Zeus, súperov od seba odtrhol a prikázal, nech rozhodne Marpéssa pre koho sa rozhodne. Marpéssa si zvolila Ida, pretože jej lichotilo, že Idas sa kvôli nej nebál zviesť súboj ani z bohom.
 
Idas sa s Lynkeom zúčastnili lovu na kalydónského kanca, aj výpravy [[Argonauti|Argonautov]] do [[Kolchida|Kolchidy]] pre [[zlaté rúno]], na oboch výpravách boli tiež Dioskúrovia. Po smrti kráľa Afarea podnikli spoločnú akciu – krádež stáda dobytka z [[Arkádie]]. Akcia bola úspešná, ale problémy medzi nimi nastali pri delení koristi. Pre pár kusov dobytka o ktoré chcel oklamať Idas svojich bratrancov došlo medzi nimi k roztržke. Nahnevaní Dioskúrovia vpadli preto do Messénie a vzali si celé stádo a ako hovoria niektoré mýty uniesli im aj nevesty, dcéry messénskeho miestokráľa [[Leukippos (Messénia)|Leukippa]]. Keďže vedeli, že im to bratranci neodpustia, ukryli sa do starého dutého stromu, aby ich z nenazdajky prepadli. Lynkeov ostrý zrak však prenikol aj drevom a Idov oštep preklal Kastora. Polydeukes následne vybehol z úkrytu, jedinou ranou zabil Lynkea a vrhol sa na Ida. Do urputného boja nakoniec zasiahol Zeus, ktorý Ida zabil bleskom.

Navigačné menu