Richard Blech: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 91 bajtov ,  pred 6 rokmi
nemažte prosím kategóriu a všimnite si moje úpravy
(richardblech2)
(nemažte prosím kategóriu a všimnite si moje úpravy)
 
 
O filme a filmároch začal Richard Blech písať už ako študent novinárstva na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, ktorú absolvoval v roku 1956. V rokoch 1954 až 1972 bol redaktorom a neskôr vedúcim oddelenia Kultúry v denníku Smena. Bolo to v období, keď v tejto redakcii pracoval kolektív dnes už legendárnych reportérov, akými boli Gavril Gryzlov, SlávkoKalný, [[Vladimír Ferko]], Ján Čornaj, [[Ján Smolec]], Milan Vároš a iní.
Richard Blech so svojou kultúrnou publicistikou, kritikami z oblasti dramatických umení, predovšetkým filmu, ako aj vynikajúcimi rozhovormi najmä s filmármi, domácimi i zahraničnými, patril medzi novinárske osobnosti nielen tohto obľúbeného denníka, ale celej vtedajšej slovenskej žurnalistiky. Boli to najmä 60. roky s atmosférou istého uvoľnenia, keď sa práca reportérov a kultúrnych publicistov zaznamenala obdivuhodné výsledky.
Blech popri svojej novinárskej aktivite napísal knihu profilov filmových a divadelných tvorcov ''S maskou a bez masky'' (1962) a bol hlavným redaktorom kníh ''Panoráma svetovej kinematografie'' (1964 a 1965) a ''Svet filmových režisérov'' (1968).
V 70. rokoch sa začala tuhá normalizácia a tak, ako museli ''Smenu'' opustiť všetci menovaní reportéri, odchádza z redakcie aj Blech. Od roku 1972 bol pracovníkom Encyklopedického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) a viedol autorský kolektív prvej slovenskej filmovej encyklopédie ''Malá encyklopédia filmu - zahraničná tvorba'' (1974). Pracoval na šesťzväzkovej ''Encyklopédii Slovenska'' (1985 - 1987) a bol aj autorom filmových hesiel v encyklopedickom časopise ''Pyramída'' (1971 - 1987). Významným činom bolo vydanie vyše tisícstranovej ''Encyklopédie filmu'' (1993), ktorú Richard Blech zostavoval a bol autorom časti hesiel. Rozhľad v odbore, vedomosti a skúsenosti využil v maximálnej miere ako zodpovedný redaktor ''Encyklopédie dramatických umení Slovenska'' (1989).
 
Do roku 2005 prednášal dejiny filmu na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Jeho takmer celoživotným záujmom je život a dielo hviezdy nemého filmu Barbory Apollonie Chalupiec, známej ako [[Pola Negri]]. Jej otec bol Slovák z [[Nesluša|Nesluše]]. Blech o herečke napísal scenár televízneho filmu ''Pola Negri - legenda a skutočnosť'' (1972) a dizertačnú prácu (PhDr. na Masarykovej univerzite v Brne, 1972).
 
Po roku 1989, už v novej situácii, bol spoluautorom prvej encyklopédie osobností ''Kto je kto na Slovensku'' (1991), komplexnej monografie ''Martin Hollý - život za kamerou'' (2001) aj autorom knihy ''Kameraman Stanislav Szomolányi'' (2005).
<ref>http://www.databazeknih.cz/zivotopis/richard-blech-19889</ref>
<ref>http://www.filmsk.sk/uploads/wnm/page/pdf_sk/2590/f.sk-DECEMBER-2015-web.pdf</ref>
 
{{DEFAULTSORT:Blech}}
[[Kategória:Slovenskí filmoví kritici]]
101 000

úprav

Navigačné menu