Sikhizmus: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Doplnil som zakladateľa a rozdiely ktoré mu vadili v porovnaní s hinduizmom a islamom
(Doplnená literatúra)
(Doplnil som zakladateľa a rozdiely ktoré mu vadili v porovnaní s hinduizmom a islamom)
 
'''Sikhizmus''' (prívrženec sikhizmu sa volá '''sikh''') je jedno z najmladších náboženstiev a podporuje ho asi 20 miliónov veriacich. Dnes je piatym najväčším náboženstvom na svete. Vzniklo v [[15. storočie|15. storočí]] v severnej [[India|Indii]], v zložitých politických podmienkach. Jeho vyznávači nielenže nefajčia a nepijú alkohol, ale ich zákazy sa vzťahujú aj na mäso.
 
Zakľadateľom Sikhizmu je Guru Nának (1469-1539). Bol to prvý guru v tomto náboženstve. Nánakovi vadili niektoré aspekty hinduizmu ako aj islamu. V hinduizme to boli: rituály, zobrazovanie bohov, kúpanie sa na svätých miestach, kastový systém (pozn.), rozdiely medzi mužmi a ženami. Islamským problémom pre Nánaka bol hlavne - militantnosť a agresivita, taktiež aj odmietanie ostatných náboženstiev.
 
pozn. kastový systém - sociálny systém hinduistickej spoločnosti rozdelení na štyri skupiny (brahmáni, kšatrijovia, vaišjovia a šúdrovia)
 
Sikhizmus je monoteistické náboženstvo s desiatimi prorokmi – guru. Slovo „gu“ znamená tmu, nevedomosť a „ru“ svetlo a pravdu. Guru odhaľujú svojim poslucháčom a žiakom pravdu o svete i živote. Desať sikhských mudrcov má náuku rozdelenú: guru Nanak káže ľudskosť, guru Angad poslušnosť, guru Amar Das rovnosť, guru Arjan sebaobetovanie, guru Hargobind spravodlivosť, guru Har Rai zľutovanie, guru Harkrišan čistotu, guru Tegh Bahadur pokoj a guru Gobind Singh odvahu.
Anonymný používateľ

Navigačné menu

Osobné nástroje

Menné priestory

Varianty