Emulgátor: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Helix84 (diskusia | príspevky)
+linky na smernice
Helix84 (diskusia | príspevky)
dBez shrnutí editace
Riadok 9: Riadok 9:
== Regulácia ==
== Regulácia ==


Smernica [[Európsky parlament|Európskeho parlamentu]] a Council [europa.eu.int/eur-lex/sk/dd/docs/1994/31994L0036-SK.doc 94/36/EC] o potravinárskych farbivách a smernica [www.uvtip.sk/slovak/uvtip/ iseunr/casopis/legislativa/aug21_99.htm 95/45/EC] špecifikujúca kritéria čistoty potravinárskych farbív sú hlavnými reguláciami v [[Európska únia|Európskej únii]]. Tieto regulácie uplatňujú členské štáty a hlavným nariadením je definícia zoznamu farbíc spĺňajúcich kritéria čistoty. Bezpečnosť všetkých aditív, či už prirodzenych alebo syntetyckých sa dôkladne testuje a pravidele prehodnocuje. Na úrovni EU ich scvaľuje Vedecká komisia pre výživu (SCF, Scientific Committee on Food), skupina vedcov z členských krajín schválených [[Európska komisia|Európskou komisiou]]. Pri vyhodnocovaní sa určí Prijateľná denná dávka (ADI, Acceptable Daily Intake). Iba takto vyhodnotené farby dostanú číslo E a to je indikáciou schválenia bezpečnosti v Európe, ako aj jednoduchý a pohodlný spôsob značenia povolených potravinárskych farbív v jazykoch EU. Značenie farbív názvom alebo E-číslom na etiketách potravinárskych výrobkov pomáha konzumentom pri informovanej voľbe.
Smernica [[Európsky parlament|Európskeho parlamentu]] a Council [http://europa.eu.int/eur-lex/sk/dd/docs/1994/31994L0036-SK.doc 94/36/EC] o potravinárskych farbivách a smernica [http://www.uvtip.sk/slovak/uvtip/ iseunr/casopis/legislativa/aug21_99.htm 95/45/EC] špecifikujúca kritéria čistoty potravinárskych farbív sú hlavnými reguláciami v [[Európska únia|Európskej únii]]. Tieto regulácie uplatňujú členské štáty a hlavným nariadením je definícia zoznamu farbíc spĺňajúcich kritéria čistoty. Bezpečnosť všetkých aditív, či už prirodzenych alebo syntetyckých sa dôkladne testuje a pravidele prehodnocuje. Na úrovni EU ich scvaľuje Vedecká komisia pre výživu (SCF, Scientific Committee on Food), skupina vedcov z členských krajín schválených [[Európska komisia|Európskou komisiou]]. Pri vyhodnocovaní sa určí Prijateľná denná dávka (ADI, Acceptable Daily Intake). Iba takto vyhodnotené farby dostanú číslo E a to je indikáciou schválenia bezpečnosti v Európe, ako aj jednoduchý a pohodlný spôsob značenia povolených potravinárskych farbív v jazykoch EU. Značenie farbív názvom alebo E-číslom na etiketách potravinárskych výrobkov pomáha konzumentom pri informovanej voľbe.


== Pozri aj ==
== Pozri aj ==

Verzia z 00:43, 13. jún 2005

POZNÁMKA: Na tomto článku sa práve pracuje. Jeho autor však nemá námietky voči jeho dopĺňaniu inými redaktormi.

Emulgátor alebo emulgačné činidlo je v chémii a potravinárstve organická látka, ktorá zmenšuje povrchové napätie (je schopná absorpcie a tvorby filmu) na rozhraní medzi dvoma nemiešateľnými kvapalinami, čím umožňuje vznik emulzie týchto dvoch kvapalín.

V potravinárstve sa pojem používa obzvášť v súvisloti s dispergovaním tukov vo výrobku. V múkach pôsobí ako kondicionér zmäkkčujúci kôrku pečiva, v cukrovinkách ako modifikátor kryštalizácie tukov a v mäsovom priemysle uľahčuje emulgáciu tukových častíc.

Označujú sa písmenom E, za ktorým nasleduje trojmiestne číslo.

Regulácia

Smernica Európskeho parlamentu a Council 94/36/EC o potravinárskych farbivách a smernica iseunr/casopis/legislativa/aug21_99.htm 95/45/EC špecifikujúca kritéria čistoty potravinárskych farbív sú hlavnými reguláciami v Európskej únii. Tieto regulácie uplatňujú členské štáty a hlavným nariadením je definícia zoznamu farbíc spĺňajúcich kritéria čistoty. Bezpečnosť všetkých aditív, či už prirodzenych alebo syntetyckých sa dôkladne testuje a pravidele prehodnocuje. Na úrovni EU ich scvaľuje Vedecká komisia pre výživu (SCF, Scientific Committee on Food), skupina vedcov z členských krajín schválených Európskou komisiou. Pri vyhodnocovaní sa určí Prijateľná denná dávka (ADI, Acceptable Daily Intake). Iba takto vyhodnotené farby dostanú číslo E a to je indikáciou schválenia bezpečnosti v Európe, ako aj jednoduchý a pohodlný spôsob značenia povolených potravinárskych farbív v jazykoch EU. Značenie farbív názvom alebo E-číslom na etiketách potravinárskych výrobkov pomáha konzumentom pri informovanej voľbe.

Pozri aj