Veľmajster (šach): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 6 bajtov ,  pred 14 rokmi
k
d (+en)
(k)
Pred 2. svetovou vojnou sa používal titul veľmajster pre šachistov, ktorí dosahovali veľké úspechy na turnajoch. Na turnaji v [[Petrohrad]]e v roku [[1914]] udelil ruský [[cár]] titul veľmajster piatim hráčom, ktorí postúpili do finálovej skupiny. Boli to [[Emanuel Lasker]], [[José Raúl Capablanca]], [[Alexander Alexandrovič Alechin|Alexander Alechin]], [[Siegbert Tarrasch]] a [[Frank James Marshall|Frank Marshall]].
 
Po 2. svetovej vojne začala titul veľmajster udeľovať FIDE. Odvtedy sa tento titul nazýva '''medzinárodný veľmajster (GM)'''. Po prvýkrát sa titul medzinárodný veľmajster udeľoval v roku [[1950]]. ObdržaloZískalo ho 27 hráčov ešte na základe predchádzajúcich výsledkov. Postupne FIDE vytvorila klasifikačné normy, ktoré musí hráč splniť, aby titul medzinárodný veľmajster dostal.
 
Pre ženy bol zavedený titul medzinárodná veľmajsterka (WGM) v roku [[1976]] podľa osobitných klasifikačných noriem. Prvou šachistkou, ktorá splnila veľmajstrovskú normu podľa klasifikačných noriem pre mužov, bola v roku [[1991]] maďarská šachistka ''Zsuzsa Polgárová.''
 
V súčasnosti je evidovaných viac ako 900 medzinárodných veľmajstrov. Napr.Napríklad v roku [[1972]] ich bolo iba 88, v roku [[1987]] okolo 300.
 
Titul medzinárodný veľmajster existuje aj v [[Korešpondenčný šach|korešpondenčnom šachu]] (od roku [[1953]]) a v [[Kompozičný šach|kompozičnom šachu]] (od roku [[1972]])
 
Okrem titulu medzinárodný veľmajster sú zavedené aj nižšie medzinárodné tituly,
*' ''medzinárodný majster (IM, WIM)'''
*' ''majster FIDE (FM, WFM)'''
 
== Externé odkazy ==
112 938

úprav

Navigačné menu