Štajersko (spolková krajina)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Štajersko
Steiermark
spolková krajina
Lichtenštajnsko Švajčiarsko Bodamské jazero Vorarlbersko Tirolsko Tirolsko Salzbursko Korutánsko Burgenland Viedeň Štajersko Horné Rakúsko Dolné Rakúsko Taliansko Slovinsko Nemecko Chorvátsko Slovensko Česko MaďarskoPoloha spolkovej krajiny Štajersko  v Rakúsku (klikacia mapa)
O tomto obrázku
Poloha Štajerska v rámci Rakúska
Flag of Styria.svg
Vlajka
Steiermark Wappen.svg
Symbol
Štát Rakúsko Rakúsko
Hlavné mesto Graz
Najväčšie mesto Graz
Najvyšší bod Hoher Dachstein
 - výška 2 995 m n. m.
Rozloha 16 400,74 km²
Obyvateľstvo 1 215 246 (1.01.2014)
Hustota 74,1 obyv./km²
Krajinský hajtman Hermann Schützenhöfer (ÖVP)
ISO 3166-2 AT-6
Členenie  
Okresy 1 štatutárne mesto
12 okresov (Bezirk)
1 politická expozitúra
Obce 287
- z toho mestá 34
- z toho trhové obce 121
Bruck-Mürzzuschlag Deutschlandsberg Graz Graz-okolie Hartberg-Fürstenfeld Leibnitz Leoben Liezen Murau Murtal Südoststeiermark Voitsberg WeizPoloha okresu Štajersko (spolková krajina)   v spolkovej krajine Štajersko (klikacia mapa)
O tomto obrázku
Klikacia mapa Štajerska
Webová stránka: www.steiermark.at

Štajersko (nem. Steiermark, slovin. Štajerska) je rakúska spolková krajina. Štajersko je krajina na juhovýchode Rakúska. Podľa rozlohy je druhou najväčšou rakúskou spolkovou krajinou. Hraničí so Slovinskom a v rámci Rakúska susedí so spolkovými krajinami Horné Rakúsko, Dolné Rakúsko, Salzbursko, Burgenland a Korutánsko. Dnešná spolková krajina Štajersko zaberá asi 2/3 rozlohy pôvodného Štajerska. Jeho súčasťou bolo aj tzv. Dolné Štajersko, ktoré patrilo od roku 1918 ku Kráľovstvu Srbov, Chorvátov a Slovincov a dnes je súčasťou Slovinska. Rakúsku spolkovú krajinu Štajersko Slovinci nazývajú aj „Horné Štajersko“. V Rakúsku sa pojem „Horné Štajersko“ používa pre územie okolo mesta Bruck an der Mur na severe spolkovej krajiny. Štajersko bolo pomerne krátku dobu súčasťou zväzu českých a alpských krajín pod vládou Přemysla Otakara II.. Hollywoodska hviezda a súčasný guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger sa narodil a vyrastal v Štajersku, takisto ako laureátka Nobelovej ceny za literatúru pre rok 2004 Elfriede Jelineková.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

www.steiermark.at