Štefan Major

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Štefan Major
slovenský pedagóg a funkcionár KSČ
Narodenie13. december 1887
Vráble
Úmrtie19. september 1963 (75 rokov)
Bratislava

Štefan Major (* 13. december 1887, Vráble – † 19. september 1963, Bratislava) bol slovenský pedagóg a funkcionár KSČ.

Rodina[upraviť | upraviť kód]

  • otec: Ferdinand Major
  • matka: Hermína rod. Boleghová

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Po ukončení štúdií učiteľ na niekoľkých miestach Slovenska, potom redaktor časopisu Népszava, Ľud. denníka, majiteľ a vydavateľ novín Pravda. Spoluorganizátor štrajkov a sociálnych bojov.

Aj v Košútoch bíreši štrajkovali za vyššie platy a ich štrajk bol úspešný, vybojovali si práve také platy, aké požadovali, takže dôvod na vzburu tu už ani nebol. Ale komunistický poslanec Štefan Major, ktorý agitoval v tejto oblasti, sem doviedol 25. mája 1931 nespokojných robotníkov zo susedných majerov a z dioseckého cukrovaru. Na verejnom zhromaždení sa mali poradiť čo ďalej, aby hnev v miestnych ľuďoch neutíchal, ale šíril sa ďalej. Okresný úrad v Galante však zhromaždenie nepovolil. Štefan Major ho odmietol zrušiť, začali padať kamene a četníci spustili streľbu. Na zemi ostali ležať traja mŕtvi,  piati ľudia boli vážne zranených.[1]

V roku 1938 – 1945 žil v emigrácii v ZSSR. Funkcionár KSS a KSČ, člen ústredných straníckych orgánov, poslanec Národného zhromaždenia, nositeľ vysokých vyznamenaní. Predsedal celoslovenskej konferencii KSČ v Banskej Bystrici.

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. ČOBEJOVÁ, Eva. Krvavé Košúty. .týždeň - iný pohľad na spoločnosť, 2011-06-25. Dostupné online [cit. 2018-06-13].