Preskočiť na obsah

Štefan Truban

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Štefan Truban
Štefan Truban
colník, žandár, protifašistický bojovník, predseda MNV
Narodenie15. august 1906
Vyhne
Úmrtie1970
Horná Roveň

Štefan Truban (* 15. august 1906, Vyhne - † 1970 Horná Roveň, Štiavnické Bane) bol príslušník žandárstva, počas vojny člen protinacistického odboja. Po vojne od septembra 1947 do februára 1948 predseda MNV Banskej Štiavnice.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v rodine sedliaka vo Vyhniach pri Banskej Štiavnici. Matka pochádzala zo zaniknutých Horných Opatoviec. Pred vojnou pôsobil ako colník a žandár v Rybníku. Za manželku si vzal 3. apríla 1934 Evu Willantovú, dcéru maďarského básnika Henrika Willanta. Spolu mali sedem detí: Milan, Jozef, Eva, Ján, Mária, Terézia (slovenská prekladateľka a tlmočníčka), Július[1].

Odboj[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1940 bol prevelený na Piarg (dnes Štiavnické Bane) ako dočasný zástupca veliteľa. Pod túto žandársku stanicu patrili aj obce Počúvadlo, Klastava, Dekýš a Horná Roveň. Spolu so svojimi podriadenými spolupracoval s partizánskymi skupinami na okolí. Konkrétne s partizánskou skupinou Jozefa Jusku "Sitno" a s pratizánskou skupinou "Sokol". Ukrýval prenasledovaných, zbehov (zajatcov), Židov[2] v pivnici v Ružovej vile a v iných lokalitách. Informoval partizánske a odbojové skupiny o akciách, ktoré sa pripravovali proti nim.

Verejný život[upraviť | upraviť zdroj]

Po vojne bol späť prijatý do služby a povýšený na vrchného strážmajstra Národnej bezpečnosti. Zároveň sa stal predsedom Demokratickej strany v Štiavnických Baniach. V septembri 1947 bol zvolený za predsedu MNV[3] Banskej Štiavnice. Po odstúpení predsedu Majerského MNV vtedy dočasne viedol podpredseda Edmund Gwerk. Štefan Truban vo funkcii zostal až do prevratu vo februári 1948. Po februári je donútený stiahnuť sa z verejného života. Pokúšal sa neúspešne samostatne hospodáriť.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Ružová vila - Encyklopédia spravodlivých, Rádio Slovensko [online]. 2020-10-25. Dostupné online.
  2. Ružová vila [online]. 2021-09-27, [cit. 2021-10-26]. Dostupné online.
  3. LICHNER, Marián. Osobnosti Banskej Štiavnice. 1. vydanie. vyd. Banská Bystrica : Harmony, 2006. ISBN 80-89151-12-4.