Švajčiarsky systém (bridž)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tento článok sa týka bridžu a používa špecifickú bridžovú terminológiu. Pozri článok Bridžová terminológia pre vysvetlenie neznámych slov a fráz. Pokiaľ tam nejaký termín nenájdete, upozornite na to prosím v diskusii.

Švajčiarsky systém alebo dánsky systém alebo hovorovo švajčiar je jeden zo spôsob organizácie turnaja družstiev v bridži. Používa sa, ak je výrazne väčší počet štartujúcich družstiev, než počet kôl, na ktorý sa turnaj bude hrať. Tento systém bol s malými obmenami prevzatý z organizácie šachových družstevných súťaží.

Pravidlá[upraviť | upraviť zdroj]

  • Do prvého kola sú súperi nasadení losom, alebo, ak možno približne stanoviť podľa nejakého kritéria výkonnostnú úroveň družstiev 1. hrá voči n/2-1, kde n je počet družstiev, 2. voči n/2-2 atď.
  • Do každého ďalšieho kola nastupujú voči sebe: 1-2, 3-4, 5-6, ... podľa práve aktuálneho poradia s tým, že nemôžu hrať dvakrát po sebe proti sebe tie isté družstvá. Ak by mali hrať znova tie isté družstvá napríklad na prvom stole, budú hrať 1-3 a 2-4, ...
  • Ako domáce družstvo nastupuje lepšie umiestnené družstvo.
  • Posledné dve kolá sa hrajú jednoznačne podľa aktuálneho poradia. Niekedy navyše družstvá na prvých troch stoloch získavajú špeciálnu ochrannú bonifikáciu: prvý stôl 3 VP, druhý 2 VP a tretí 1 VP.
  • Ak je nepárny počet zúčastnených družstiev, pauzujúce družstvo získava automaticky 18 VP. Družstvo môže pauzovať iba raz. Pauzuje najnižšie umiestnené družstvo, ktoré ešte nepauzovalo.

Priebežne poradie sa stanovuje takto: 1. Súčet VP 2. Rozdiel Impov 3. Podiel Impov.

Konečné poradie sa buď stanoví rovnakým spôsobom, alebo v prípade rovnosti VP sa za druhé kritérium vezmú vzájomné zápasy.

Pokiaľ v poslednom kole družstvo na prvom mieste má taký náskok, že ho už nik nemôže dobehnúť, hrá na poslednom stole proti poslednému družstvu a na prvých dvoch stoloch hrajú družstvá na 2. až 5. mieste, ak je nepárny počet družstiev, tak v poslednom kole nehrá.

V jednotlivých súťažiach sa pravidlá švajčiarskeho systému môžu v jednotlivostiach líšiť.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]