Barometer (bridž)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tento článok sa týka bridžu a používa špecifickú bridžovú terminológiu. Pozri článok Bridžová terminológia pre vysvetlenie neznámych slov a fráz. Pokiaľ tam nejaký termín nenájdete, upozornite na to prosím v diskusii.

Barometer je taký spôsob organizácie párového turnaja, v ktorom sa po každom kole vyhodnotia odohrané rozdania a do ďalšieho kola nastupujú voči sebe páry takto: 1-2, 3-4, 5-6, ... (na prvom mieste sú uvedené páry linky sever).

Môže sa stať, že súperi budú hrať proti sebe viackrát po sebe. Z organizačných dôvodov sa môže barometer organizovať tak, že prvé dve kolá sa hrá podľa náhodného losu, v ďalších kolách sa hrá podľa poradia po predposlednom kole. Je to kvôli tomu, aby sa nemuselo čakať na vyhodnotenie kola.

Tento spôsob organizácie turnaja je veľmi náročný na počet krabíc, pre každé kolo musia byť dopredu pripravené krabice s rozdaniami pre každý stôl. Ak sa hrá napríklad 9 kolový barometer na 25 stoloch s tromi rozdaniami v jednom kole, musí byť k dispozícii 25x9x3 krabíc t. j. 675 krabíc, v prípade spriahnutých stolov (tri stoly zdieľajú 3 krabice) 225 krabíc. V prípade klasicky organizovaného turnaja by stačilo iba 54 krabíc.

Systémom Barometer sa hráva hlavne na online turnajoch na internete, hráči okamžite vedia, ako na tom sú a prináša to adrenalínové napätie, hlavne hráčom hrajúcim na popredných stoloch.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]