Štúrovci

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 18:04, 17. október 2007, ktorú vytvoril Bronto (diskusia | príspevky) (Posledné úpravy používateľa 91.127.123.233 (diskusia) vrátené; bola obnovená posledná úprava Teichgräber)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Štúrovci bol hlavný prúd slovenského národného hnutia v polovici 19. storočia nazvaný podľa najvýznamnejšej osobnosti Ľudovíta Štúra.

Formoval sa v 30. rokoch zo študentov evanjelického lýcea v Bratislave, ktorí sa združovali v spoločnosti českoslovanskej. V duchu moderných európskych politických ideí štúrovci odmietali systém Svätej aliancie, feudalizmus, absolutizmus, privilégiá šľachty, maďarizáciu, požadovali suverenitu národa, zásadu ústavnosti a zastupiteľstva. Kontaktovali sa s rovnako radikálne orientovanými študentskými krúžkami v slovanských mestách. Veľku pozornosť venovali ľudovej kultúre a životu neprivilegovaných vrstiev, ku ktorým sa obracali svojou literárnou tvorbou i praktickou činnosťou.

Štúrovci: Ľudovít Štúr, Ján Kalinčiak, Samo Chalupka, Andrej Sládkovič, Janko Kráľ, Ján Botto, Janko Matúška, Michal Miloslav Hodža, Jozef Miloslav Hurban, Samo Tomášik, Viliam Paulíny-Tóth


Pozri aj