Žákova skála

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Žákova skála
Horné partie skaly
Výhľad západným smerom
Celkový pohľad na okolie skaly od juhu

Žákova skála je osamotené silicitové skalisko, pozostatok opusteného kameňolomu, v katastrálnom území Běloky, okres Kladno. Ide o významnú geologickú lokalitu, jednu z dvoch posledných dochovaných svojho druhu na Kladensku (spolu s prírodnou pamiatkou Žraločí zuby).

Poloha[upraviť | upraviť kód]

Skala sa nachádza asi 15 km zsz. od centra Prahy a 1,1 km jz. od Bělok, pri ceste do Dobrovízi, blízko samoty Žákův Mlýn (odtiaľ niekedy tiež označovaná ako Skála u Žákova Mlýna). Vystupuje nenápadne, takmer skrytá v okolitej zeleni, po pravej strane plytkého údolia Dobrovízského potoka, tesne pred jeho vyústením do potoka Zákolanského. Geomorfologicky Žákova skála patrí k celku Pražská plošina, podcelku Kladenská tabuľa a okrsku Hostivická tabuľa[1]. Nadmorská výška lokality sa pohybuje okolo 325 – 330 m.

Opis[upraviť | upraviť kód]

Silicity proterozoického veku tu vystupujú niekoľko metrov nad povrch. Tento výstup ešte obnažil drobný stenový kameňolom (dnes opustený). Vývoj v neskorších geologických obdobiach, kedy sa skalisko nachádzalo pri morskom pobreží, dokladajú stopy príbojová príbojovej abrázie. Vrchné partie skaly predstavuje takmer školskú ukážku transgresie – je čiastočne prekrytá vrstvou ílovcových sedimentov z obdobia vrchnej kriedy (stupeň spodný turon). V týchto vrstvách sa dochovalo množstvo skamenelín, najmä ustríc.

Ochrana[upraviť | upraviť kód]

Lokalita je výhľadovo odporúčaná na ochranu formou prírodnej pamiatky. Pre jej uchovanie je podstatné bojovať proti vyskytujúcemu sa čiernemu skládkovaniu a zabrániť prípadnému neschválenému lámaniu kameňa či získavaniu skamenelín.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda – Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006, ISBN 80-7011-913-6)
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Žákova skála na českej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]