Žertveník

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Žertveník s kalichom a diskosom

Žertveník (rus. же́ртвенник od staroslovanského slova žertva – obeť) je stôl v oltári v pravoslávnom a gréckokatolíckom chráme, na ktorom sa vykonáva proskomídia, príprava obetín (žertva/жертва) eucharistie: chlieb a víno. Žertveník má tvar štvoruholníka a podobne ako prestol (oltárna menza) je potiahnutý tými istými „odevmi“.

V minulosti sa žertveník nachádzal mimo oltára a predstavoval samostatnú miestnosť, kam veriaci pokladali svoje dary, z ktorých potom duchovný najvhodnejšie časti pre vykonanie eucharistie. V byzantských a staroruských chrámoch bola pre žertveník vyhradená zvláštna miestnosť v severnej časti oltára, ktorá sa tiež nazývala žertveník. Najčastejšie mala tvar apsidy. Symetricky z južnej strany oltára nadväzoval diakonik (sakristia), kde bola uložené bohoslužobné rúcha.

V dnešnej dobe sú žertveníky umiestnené pri severnej stene oltára zľava od katedry, niekedy v samostatnej časti oltára (taktiež zľava), kedy sa nazývajú diakoniky. Sú na nich uložené liturgické predmety do doby než sú opäť použité pri liturgii.

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

  • Žertvennik v pravoslavném chrámu
  • Богослужение православной церкви (репринтное издание 1912 года) / Bohoslužby pravoslavné církve (přetisk vydání z roku 1912), Moskva: nakl. Даръ, 2005
  • Настольная книга священнослужителя / Příruční kniha duchovních, Moskva: Vydavatelství Rady RPC / Издательский Совет РПЦ, odkaz http://www.magister.msk.ru/library/bible/comment/nkss/nkss15.htm

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Žertvennik na českej Wikipédii.