Masarykova univerzita

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Masarykova univerzita
Faculty of Medicine - MU Brno.JPG
Lekárska fakulta
Motto
Iné názvy
Pôvodný názov Univerzita Jana Evangelisty Purkyně
Latinský názov Universitas Masarykiana Brunensis
Základné informácie
Skratka MU
Typ štátna univerzita
Rok založenia 1919
Vedenie
Rektor PhDr. Mikuláš Bek, Ph.D.
Štatistické údaje
Počet fakúlt 9
Počet zamestnancov 5 267
Počet študentov 38 166 (z toho 7 100 zahraničných)
Rozpočet 12 mld. Kč
Ďalšie informácie
Školské farby      modrá
     bielá
Kontaktné údaje
Miesto Brno, Česko Česko
Adresa rektorát, areál Žerotínovo náměstí 9, Brno-město, Brno
Telefón 549 49 1111
Oficiálny web www.muni.cz
Oficiálny e-mail info@muni.cz
Ekonomicko-správna fakulta
Fakulta informatiky

Masarykova univerzita (lat. Universitas Masarykiana Brunensis, v rokoch 1960 – 1990 fungujúca pod názvom Univerzita Jana Evangelisty Purkyně) bola založená v rokoch 1919. Masarykova univerzita sídli v Brne a skladá sa z deviatich fakúlt. Podľa počtu študentov v akreditovaných študijných programoch ide o druhú najväčšiu vysokú školu v Česku. Zároveň má najvyšší počet prihlášok od slovenských študentov spomedzi vysokých škôl v ČR.[1] Terajším rektorom je doc. PhDr. Mikuláš Bek, Ph.D (od augusta 2011).

História univerzity[upraviť | upraviť zdroj]

O vznik Masarykovej univerzity sa zaslúžil najmä Tomáš Garrigue Masaryk, profesor Karolovej univerzity a neskorší prvý prezident Česko-Slovenska. V rámci svojej vedeckej a politickej činnosti venoval pozornosť rozvoji česko-slovenských vysokých škol a už od osemdesiatych rokov 19. storočia zdôrazňoval potrebu širokej konkurencie vo vedeckej práci. V tejto súvislosti poukazoval na to, že vtedajšia jediná česká univerzita k svojmu rozvoju potrebuje konkurentku. Zriadenie druhej českej univerzity bolo dlhé roky jednou z jeho politických priorít a mal v tejto otázke podporu rady profesorov, študentov i širokej verejnosti.

Najväčším problémom sa ukázala voľba miesta pre túto univerzitu. Napriek tomu, že všeobecne prevládal názor, že by mala byť založená v Brne, proti boli najmä brnianski Nemci, ktorí Brno politicky úplne ovládali a báli sa oslabenia svojho vplyvu. To bolo dokonca zdrojom nacionálnych konfliktov, ktoré vyvrcholili tragickými pouličnými zrážkami v roku 1905 pri príležitosti tzv. Volkstagu.

Až koniec vojny a rozpad Rakúska-Uhorska priniesol priaznivejšie podmienky pre založenie novej univerzity. Zriadená bola zákonom číslo 50 Sb. zo dna 28. januára 1919 a v dobe svojho vzniku mala štyri fakulty (právnicku, lekársku, prírodovedeckú a filozofickú). Napriek tomu, že zákon predpokladal výstavbu univerzitného areálu do roku 1930, podarilo sa realizovať iba budovu právnickej fakulty.

Nacistická okupácia spôsobila univerzite ťažké materiálne i ľudské straty (napríklad z prírodovedeckej fakulty bola popravená alebo umučená štvrtina profesorského zboru). Ďalší neblahé zásahy nasledovali zo strany komunistickej moci po roku 1948. Najrozsiahlejšie čistky prebehli na právnickej fakulte, ktorú muselo opustiť 46 % študentov; v roku 1950 bola zrušená úplne. V rokoch 1960-1990 niesla univerzita z politických dôvodov meno Univerzita Jana Evangelisty Purkyně. Roku 1946 bola zriadená pedagogická fakulta, ktorá však medzi rokmi 1953 a 1964 stála mimo zväzok univerzity.

Obnovenie slobodných pomerov po novembri 1989 umožnilo univerzite ďalší rozvoj. Boli založené štyri nové fakulty (ekonomicko-správna, informatiky, sociálnych štúdií, športových štúdií). Za originálny informačný systém bola univerzite udelená európska cena EUNIS Elite Award (2005). Medzinárodná spolupráca je realizovaná mimo iného v rámci Compostela Group of Universities a Utrecht Network.

Fakulty[upraviť | upraviť zdroj]

Vysokoškolské ústavy[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. HORÁKOVÁ, Jarmila. Do Česka chodia tí najlepší študenti zo Slovenska [online]. Bratislava : Denník SME, 28.2.2012, [cit. 2012-03-09]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]