Židia na Taiwane

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Židia na Taiwane sú, na rozdiel od pevninskej Číny, relatívne noví a nikdy neboli početní. Prvá výraznejšia prítomnosť sa datuje do 50. rokov 20. storočia, kedy tu americkí vojaci umiestnení v Taiwane slávili židovské sviatky. To však skončilo roku 1971, kedy Spojené štáty prerušili diplomatické styky s Taiwanom.

Od roku 1975 má Taiwan svojho stáleho rabína, ktorým sa stal Efraim Einhorn. Odvtedy taiwanská židovská komunita pozostáva hlavne zo zahraničných obchodníkov a návštevníkov. Za rabína Einhorna sa bohoslužby konali v množstve hotelov v Tchaj-peji. Vznikla tiež dohoda medzi rabínom a vedením hotelu Ritz a v jeho priestoroch prebiehali každý týždeň bohoslužby, podávali sa košer jedlá a nachádzala sa tu tiež židovská knižnica patriaca rabínovi. Najväčšia účasť medzi 60 a 100 osobami bola počas sviatkov.

Vzhľadom na to, že Izrael má plné diplomatické styky s kontinentálnou Čínou, nemôže plne uznať taiwanskú vládu, ktorú Čína považuje za separatistickú. Avšak Izrael udržuje v Tchaj-peji svoju Ekonomickú a kultúrnu kanceláriu. Ročný obchodný obrat medzi Izraelom a Taiwanom činil 1,3 miliárd amerických dolárov.

V súčasnosti sa na Taiwane nachádza približne 100 Židov.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Židé na Tchajwanu na českej Wikipédii.