Židia v Nórsku

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Synagóga v Osle

Židia v Nórsku sú jednou z najmenších etnických a náboženských minorít v Nórsku. V Nórsku žije približne 1400 Židov, z toho 900 v Osle. Malá židovská komunita sa nachádza aj v Trondheime.

Dejiny a súčasnosť[upraviť | upraviť kód]

Prvá nórska ústava (Grunnloven - 1814) Židom (a Jezuitom) zakazovala vstup do krajiny. Dotyčný paragraf bol zrušený v roku 1851 (Jezuitom bol však vstup umožnený až zmenou ústavy v roku 1956). V novšej dobe prišlo do Nórska najviac Židov zo Strednej a Východnej Európy, a to v druhej polovici 19. storočia.

Pred nemeckou okupáciou, ktorá započala 9. apríla 1940, žilo v Nórsku približne 1800 Židov. Asi 770 ich bolo za 2. svetovej vojny odvlečených do Osvienčimu, z ktorých prežilo len 34 ľudí. Približne tisícke sa podarilo na dobu vojny utiecť do neutrálneho Švédska.

Po 2. svetovej vojne tak v Nórsku zostalo len cca 800 Židov. Dôsledkom antisemitizmu predovšetkým v Poľsku v roku 1967 sa však ich počet opäť zvýšil na súčasných cca 1400.

Najsevernejšia synagóga[upraviť | upraviť kód]

Najväčšia synagóga sa nachádza v Osle a najmenšia v Trondheime (63° 25' s. š.), ktorá je považovaná za najsevernejšie položenú synagógu na svete.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Židé v Norsku na českej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]