Preskočiť na obsah

Židovské múzeum v Prahe

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Obradná sieň pohrebného bratstva v židovskej časti mesta.

Židovské múzeum v Prahe vzniklo roku 1906. Jeho účelom bolo zdokumentovať históriu, tradície a zvyky židovského obyvateľstva v Česku, predovšetkým kvôli práve prebiehajúcej asanácii pražského židovského geta a teda jeho nenávratného zániku. K ohromnému nárastu zbierok došlo počas 2. svetovej vojny, kedy nacisti zabavovali predmety nielen z českých a moravských židovských obcí, ale aj z ostatných okupovaných krajín, ktorých komunity boli systematicky decimované. Od 4. apríla 1950 bolo premenované na Štátne židovské múzeum a prevedené pod štát, ktorý s ním začal hospodáriť. Roku 1994 budovu navrátili Židovskej obci v Prahe a zbierky Federácii židovských obcí ČR, Židovské múzeum v Prahe sa stalo neštátnou inštitúciou a jeho riaditeľom sa stal Leo Pavlát.

V zbierkach múzea sa nachádzajú židovské cirkevné objekty, náboženské predmety, rukopisy, staré spisy, synagogiálne textílie a ďalšie predmety. Väčšina týchto exemplárov je z pozostalosti rodín, ktoré boli vyvraždené v šoa.

Židovské múzeum v súčasnosti spravuje päť synagóg: Maiselovu synagógu, Pinkasovu synagógu, Španielsku synagógu, Klausovú synagógu a Obradnú sieň pohrebného bratstva, Starý židovský cintorín a Židovský archív sídliaci v Smíchovskej synagóge.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Židovské muzeum v Praze na českej Wikipédii.