Živorodka pôvabná

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Živorodka pôvabná
Neoheterandria elegans 01.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Neoheterandria elegans
Henn, 1916
Synonymá
Tiger Teddy
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Živorodka pôvabná (lat. Neoheterandria elegans) je druh ryby z čeľade živorodkovité (Poeciliidae). Nie je častou súčasťou akvárií. Po prvom pôrode rodí skoro stále.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Jej domovinou je Južná Amerika a Kolumbia (Rio Truando).

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Živorodka pôvabná je veľmi malá. Samček dorastá len do 1,5 cm, samička do 2,5 cm. Jej spôsob života i rozmnožovania je nesmierne zaujímavý. Základná farba je zlatistá medová s 6 až 9 okrovými priečnymi pásikmi. Uprostred tela sú dva pásiky, ktoré sa v spodnej časti zbiehajú a vytvárajúce veľké V, ktoré je vyplnené opaleskujúcou tmavomodrou a lemované intenzívnou zlatožltou farbou. Všetky plutvy sú bezfarebné. Samička aj samček sú vyfarbený rovnako, ale samček vzhľadom na svoju veľkosť menej vyniká.

Chov[upraviť | upraviť zdroj]

Tieto rybky sú naozaj malé a tomu je potrebné prispôsobiť aj technické zariadenia a údržbu nádrže, pretože vždy hrozí nasatiu rybiek, alebo ich uväzneniu na dne z veľkého štrku. Vyhovuje im pieskové dno a dobre zarastená nádrž. Všežravec, výber a prípravu potravy treba prispôsobiť veľkosti rybky. Tvrdosť vody v rozsahu 5 – 30 °dGH, pH 7,5 a viac, teplota vody 26 – 30 °C. Pokojná rybka vhodná kvôli svojej veľkosti do druhovej nádrže.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Samček je menší a má gonopodium. Samička je zavalitejšia a väčšia. Samec naháňa samičku a oplodní ju. Gravidita trvá 3 – 4 týždne a je zaujímavá tým, že rybka po prvom oplodnení rodí takmer stále, najneskôr obdeň vypúšťa 1 – 2 rybky len 2 mm veľké. Mesačne tak rodí okolo 40 mladých. Chovaná je zriedka, zohnať ju len v špecializovaných chovoch. Mladých je možné odchovať iba v dobre zarastenej nádrži, prachovou potravou. Kanibalizmus neprejavuje. Plávajúce rastliny sú pre mladých tiež vhodné.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]