Žrebčín Kopčany

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kopčiansky žrebčín, objekt Malého kaštieľa

Žrebčín Kopčany je rozsiahly historický hospodársky objekt v katastrálnom území obce Kopčany. Vlastníkom objektu je obec Kopčany. Dodnes slúži aj svojmu pôvodnému účelu, chovu koní. Miestne občianske združenie JACK prevádzkuje v tomto objekte rozmanité aktivity spojené s chovom koní, ako napríklad jazdeckú školu.[1] V priestoroch žrebčína sa nachádza múzeum s archeologickou expozíciou venujúcej sa najmä výskumu Kostola sv. Margity Antiochijskej. Ďalšie zbierky sa venujú obdobiu panstva Coborovcov a Habsburgovcov a osobnosti T. G. Masaryka.

História[upraviť | upraviť kód]

Prítomnosť žrebčína v tejto lokalite doložená už v roku 1660, na vtedajšom panstve Czoborovcov. Nie je však preukázané, že ide o priameho predchodcu súčasnej stavby.[2] Manžel kráľovnej Márie Terézie František Štefan Lotrinský založil súčasný žrebčín v roku 1736, po tom čo získal Holíčske panstvo od Czoborovcov. V tom istom roku premiestil do novovzniknutého objektu chovné kone zo Sarralbe v Lotrinsku. Mária Terézia v roku 1765 povýšila tento objekt na dvorný – cisársky a kráľovský žrebčín. V roku 1798 boli do žrebčína presunuté kone z Tešínska. V tomto období zaberali pozemky žrebčína okolo 400 hektárov, najmä v okolí rieky Moravy. Počty koní dosahovali okolo 400 kusov, prevažne vraníci a beluše z kladrubského chovu. Cisársky žrebčín bol zrušený v roku 1828.[3]

Architektúra objektu[upraviť | upraviť kód]

Žrebčín je rozsiahla štvorkrídlová stavba na štvorcovom pôdoryse s vnútorným dvorom. Vznikala vo viacerých etapách. Prvá etapa spadá do rokov 1736 – 1752, kedy vznikla jednopodlažná stavba na súčasnom pôdoryse. Stavba je členená priebežnými lizénami a osovo umiestnenými prejazdami. Uprostred severného krídla sa nachádza reprezentačná stavba Malého kaštieľa. Ide o jednoposchodový objekt s rizalitom a dekoratívnym balkónom orientovaným do vnútra dvora. Fasáda objektu je ukončená trojuholným štítom s tympanónom z vonkajšej strany a so segmentovým ukončením zo strany nádvoria. Druhá stavebná etapa z rokov 1752 – 1773 obohatila objekt o druhé podlažie, ktoré je od prvého oddelené kordónovou rímsou. V tomto období dostal objekt svoju charakteristickú podobu, vďaka výrazne predstavaným pilierom prepojeným do oblúkov v tvare stlačeného polkruhu. Okenné osi ustúpené do hĺbky tohto oblúka vytvárajú dojem arkád.[3] Ďalšie menšie stavebné úpravy prebiehali v 19. storočí, kedy objekt po roku 1828 zmenil využitie zo žrebčína na rôzne hospodárske účely, okrem iného liehovar. Po Druhej svetovej vojne bol objekt upravovaný a devastovaný, došlo k zrušeniu kaplnky a jej prestropeniu. Obnova objektu, už ako kultúrnej pamiatky, prebieha postupne od roku 2005.

Galéria[upraviť | upraviť kód]

Panoráma[upraviť | upraviť kód]

Panoráma dvora žrebčína v zimnom období
Panoráma dvora žrebčína v zimnom období

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Služby [online]. Jazdecké a agroturistické centrum Kopčany - JACK. Dostupné online.
  2. História žrebčína [online]. Cisársky a kráľovský žrebčín Kopčany. Dostupné online.
  3. a b História Žrebčína Kopčany [online]. Jazdecké a agroturistické centrum Kopčany - JACK. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Súradnice: 48°46′57″S 17°6′13″V / 48,78250°S 17,10361°V / 48.78250; 17.10361