1. symfónia (Brahms)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

1. symfónia (alebo prvá symfónia alebo Symfónia č. 1) c mol op. 68 (alebo c mol, op. 68 alebo c-mol, Op. 68) je dielo Johannesa Brahmsa.

Vznik[upraviť | upraviť zdroj]

Brahms ju dokončil v roku 1876, po štrnástich rokoch komponovania. Skladateľ sa s tvorbou symfónií neponáhľal a počkal, až kým si bude istý že má v tejto oblasti čo ponúknúť. Veľmi dobre vedel, že jeho symfónie budú nemilosrdne konfrontované s Beethovenovým ideálom. Pri premiére jeho prvej symfónie mal Brahms už 43 rokov (pre porovnanie, Beethoven v tomto veku mal už hotových 8 symfónií). Symfónia bola na premiére v Karlsruhe pod dirigentským vedením Felixa Ota Dessoffa prijatá s nadšením a slávny dirigent Hans von Büllow sa nerozpakoval označiť ju za "desiatu symfóniu", čo Brahmsa potešilo i podráždilo zároveň.

Časti[upraviť | upraviť zdroj]

Symfónia trvá približne 50 minút a má nasledujúcé časti:

  1. Un poco sostenuto - Allegro
  2. Andante sostenuto
  3. Un poco Allegretto e grazioso
  4. Adagio - Piu Andante - Allegro non troppo, ma con brio

Zloženie orchestra: sláčiky, dve flauty, dva hoboje, dva klarinety, dva fagoty, kontrafagot, štyri lesné rohy, dve trúbky, tri pozauny a tympany.

Téma štvrtej vety je príbuzná s témou poslednej vety Beethovenovej deviatej symfónie, čo bolo asi hlavný dôvod onoho známeho prívlastku "desiata".