3 Doors Down

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
3 Doors Down
Skupina 3 Doors Down v roku 2012
Skupina 3 Doors Down v roku 2012
Základné informácie
Pôvod Escatawpa, Mississippi, USA
Žáner(-re) Alternatívny rock, post-grunge, hard rock
Pôsobenie 1996-súčasnosť
Vydavateľstvá Republic, Universal Republic
Súvisiace články Puddle of Mudd, Nickelback, Shinedown
Webstránka 3doorsdown.com
Členovia skupiny:
Brad Arnold
Chris Henderson
Greg Upchurch
Chet Roberts
Justin Biltonen
Bývalí členovia
Matt Roberts
Todd Harrell
Richard Liles
Daniel Adair

3 Doors Down je americká rocková skupina z mesta Escatawpa v Mississippi, ktorá vznikla v roku 1996. Pôvodne boli jej členmi Brad Arnold (vokály/bicie), Todd Harrell (basová gitara) a Matt Roberts (gitara). Skoro sa k nim pripojil gitarista Chris Henderson, a po ňom aj bubeník Richard Liles. Daniel Adair bol bubeníkom počas turné v rokoch 2002 až 2005. V tejto zostave zahrali na takmer 1000 vystúpení po celom svete potom, ako vydali veľmi úspešný album Away from the Sun. V roku 2005 sa stal Daniel Adair bubeníkom kanadskej rockovej skupiny Nickelback a nahradil ho tak Greg Upchurch zo skupiny Puddle of Mudd. V roku 2013 basgitarista Todd Harrell musel opustiť skupinu potom, ako bol obvinený z dopravnej nehody s následkom smrti.[1] Nahradil ho basgitarista Justin Biltonen.[2]

skupina 3 Doors Down sa dostala do širšieho povedomia vďaka ich prvému singlu „Kryptonite“, ktorý dosiahol 3. miesto v rebríčku Billboard Hot 100. Ich druhý štúdiový album Away from the Sun (2002) bol veľmi úspešný; v rebríčku Billboard 200 obsadil 8. miesto, stal sa v USA multiplatinovým a boli z neho vydané dva hity „When I’m Gone“ a „Here Without You“. V roku 2005 vydali album Seventeen Days, ktorý debutoval na 1. mieste v Billboard 200 a bol platinovo certifikovaný. V roku 2008 vydala skupina rovnomenný album 3 Doors Down, ktorý takisto obsadil 1. miesto v Billboard 200. Zatiaľ posledným albumom skupiny je Time of my Life, ktorý vydala v roku 2011.

Členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Súčasní
Bývalí

Štúdioví hudobníci

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Diskografia skupiny 3 Doors Down
Štúdiové albumy
Koncertné albumy

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. SITA. Basgitaristu kapely 3 Doors Down prepustili na kauciu [online]. Webnoviny.sk, 24. apríl 2013, [cit. 2014-12-09]. Dostupné online.
  2. New 3 Doors Down Material Coming in 2014, Guitarist Chris Henderson Confirms [online]. ultimateguitar.com, [cit. 2014-05-19]. Dostupné online.

Ine projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému 3 Doors Down

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku 3 Doors Down na anglickej Wikipédii.