4400

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
4400
4400-logo.svg
Slovenský názov 4400
Originálny názov 4400
Žáner sci-fi
Námet Scott Peters,

René Echevarria

Titulná pieseň Amanda Abizaid – A Place in Time
Krajina Spojené štáty
Pôvodný jazyk anglický
Počet sérií 4
Počet častí 43+
Produkcia
Dĺžka časti cca. 45 min
Vysielanie
Pôvodné 2004
USA Network
Slovenské 2006
TV JOJ
Obsadenie

4400 je americký sci-fi seriál natáčaný od roku 2004 vo Vancouveri a vysielaný na stanici USA Network. Na Slovensku ho vysiela TV JOJ.

Dej[upraviť | upraviť kód]

Za posledných šesťdesiat rokov bolo z rôznych oblastí Zeme a času unesených štyritisíc štyristo ľudí. Všetci zmizli náhle, v lúči bieleho svetla. Unesení nemajú nič spoločné – niektorí sú mladí, iní zase starí, sú medzi nimi muži, ženy aj deti, nespája ich rasa ani náboženstvo. Niektorí zmizli, keď im išlo o život, iní zase keď šli nakupovať. Niekoľkí zmizli na šesťdesiat rokov a druhí boli preč pár dní. Ale všetci sa vrátili náhle a spoločne, v mimozemskej guli svetla. Nikto si nepamätá, kde boli alebo čo sa s nimi stalo, ale každý z nich je nejakým spôsobom zmenený. Svet sa teraz musí vysporiadať s nimi a ich novonadobudnutými schopnosťami, kým sa oni musia vyrovnať so svetom, ktorý pokračoval ďalej bez nich. Sú obdarení zvláštnymi schopnosťami a môžu zmeniť kolobeh sveta – ale všetko čo chcú, je pokračovať v živote, ktorý bol prerušený ...

Postavy[upraviť | upraviť kód]

Seriál sleduje osudy agentov NTAC (Národné centrum pre hodnotenie hrozieb), poverených vyšetrovaním fenoménu navrátených. Hlavnými hrdinami sú agenti Diana Skouris (Jacqueline McKenzie) a Tom Baldwin (Joel Gretsch), ktorého synovec bol taktiež unesený, čo spôsobilo kómu jeho syna. Aj keď tematizácia, podobne ako štylizovanie hlavných hrdinov – skeptická Diana a veriaci Tom – a zlej vládnej organizácie vo veľkej miere pripomínajú Akty X, seriálu sa v priebehu druhej sezóny veľmi úspešne podarilo opustiť tieň svojho predchodcu a vytvoriť kvalitný príbeh plný konšpirácií, zrád a tajomstiev.

Tvorcovia[upraviť | upraviť kód]

Veľkú zásluhu na úspechu majú hlavne tvorcovia - Scott Peters a René Echevarria. Hlavne druhý menovaný obohatil seriál nielen o svoje dlhoročné skúsenosti s kvalitným sci-fi v podobe Star Trek: The Next Generation a Star Trek: Deep Space Nine, ale aj o svojho kolegu a spoluscenáristu týchto seriálov Íra Stevena Behra, ktorý má na konte niekoľko z najoceňovanejších častí Star Treku. Seriál je v USA vysielaný počas letných mesiacov (od júna do augusta) v zodpovedajúcej dĺžke – prvá sezóna má iba 6 častí, kým druhá a tretia majú po 13 – ako aj kvalite. Na letné pomery je 4400 vynikajúci seriál, v preplnenej hlavnej sezóne by však pravdepodobne padol za obeť nízkej sledovanosti.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]