51 Pegasi b

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

51 Pegasi b je prvá objavená exoplanéta v histórii, ktorá obieha plazmovú hviezdu. Predtým bol zverejnený len objav exoplanéty obiehajúcej pulzar B1257+12. 51 Pegasi b sa nachádza v súhvezdí Pegas. Ide o planétu podobnú Jupiteru. Materskú hviezdu 51 Pegasi obieha vo vzdialenosti iba 0,05 AU. V počiatkoch objavovania exoplanét si vedci mysleli, že ide o výnimočný prípad, ale ďalšie objavy ukázali, že sa plynné obry často nachádzajú pomerne blízko pri svojej hviezde. Predtým sa vedecký svet domnieval, že sa plynné obry nachádzajú aspoň vo vzdialenosti niekoľkých AU.

Otázky[upraviť | upraviť zdroj]

Vedci boli prekvapení, že sa plynné obry nachádzajú v tesnej blízkosti hviezd. Najprv sa dokonca objavila teória, že 51 Pegasi b je supermasívne pevná planéta, ale bolo veľmi nepravdepodobné, že by bolo v protoplanetárnom disku toľko materiálu. Na druhej strane, proti plynnému obrovi hovoril fakt, že jeho atmosféra by sa pod intenzívnym žiarením odparila.

Následná simulácia však ukázala, že plynné obry môžu migrovať bližšie k svojej hviezde z dôvodu ťahových síl proti disku materiálu alebo gravitačnými perturbáciami s diskom. Podľa vedcov boli 51 Pegasi b a iné podobné exoplanéty pôvodne vytvorené ďaleko od svojej hviezdy. Nakoniec bolo dokázané, hoci s údivom, že 51 Pegasi b nestratila svoju vodíkovo-héliovú atmosféru. Výpočet ukázal, že táto exoplanéta stratila za svoju existenciu len 5 % pôvodnej atmosféry.

Objavenie[upraviť | upraviť zdroj]

Objav prvýkrát uskutočnili kanadskí vedci v roku 1988, ale zo strachu z omylu správu tajili. V roku 1994 túto exoplanétu objavili švajčiarski vedci Michael Mayor a Didier Queloz. Po polročnom bádaní svoj objav zverejnili. V populárnych článkoch sa exoplanéte niekedy prezýva Bellerofontes, podľa gréckeho hrdinu.

Lokácia a viditeľnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Materská hviezda exoplanéty 51 Pegasi b 51 Pegasi sa nachádza blízko centra súhvezdia Pegas, severozápadne od hviezdy sa nachádza Markab (Alfa Pegasi) a juhozápadne Sheab (Beta Pegasi).

Hviezda[upraviť | upraviť zdroj]

Hviezda 51 Pegasi je žltý trpaslík spektrálneho typu G4-5 Va ako podobor (IV). Hviezda je 1,06-krát hmotnejšia ako Slnko, priemer je 1,14 až 1,15-krát väčší, svietivosť 1,30-krát väčšia a je 1,6-krát bohatšia na ťažké prvky ako napr železo. Na svoj spektrálny typ je veľmi veľká a jasná. Môže byť stará 8,5 miliardy rokov. Iná analýza naznačuje, že je o miliardu rokov mladšia.

51 Pegasi

51 Pegasi b[upraviť | upraviť zdroj]

51 Pegasi b má 46 % hmotnosti Jupitera. Nachádza sa vo vzdialenosti 0,05 AU od 051 Pegasi. Obežná dráha je takmer kruhová (0,03) a obeh trvá 4,2 dňa. Jej polomer je 1,2-krát väčší ako polomer Jupitera. Sklon k obežnej dráhe môže byť menší ako 85 °. 51 Pegasi bola zapísaná do 100 cieľových hviezd NASA Terrestrial Planet Finder.

Obývateľná zóna[upraviť | upraviť zdroj]

Vedci z University of Texas prepočítali, že sa obývateľná zóna nachádza vo vzdialenosti 1,20 až 2,00 AU od 51 Pegasi. Tu by mohli existovať skalnaté exoplanéty s vhodnou vlhkosťou, vhodným chemickým zložením plynov a vody v kvapalnej podobe, ale nie je pravdepodobné, že by ich vývoj nebol narušený migráciou 51 Pegasi b ku hviezde 51 Pegasi.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku 51 Pegasi b na českej Wikipédii.