55 Cancri

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Porovnanie obežných dráh v slnečnej sústave so systémom 55 Cancri

55 Cancri alebo ρ1 Cancri s vlastným menom Copernicus je hviezda v súhvezdí Rak a druhá známa hviezda hlavnej postupnosti, pri ktorej bola objavená extrasolárna planéta.

Táto obrovská planéta bola objavená v roku 1996. Je 270-krát hmotnejšia než Zem (ale stále je príliš malá pre súčasné ďalekohľady) a obieha svoju hviezdu vo vzdialenosti iba 16 miliónov kilometrov. Jeden obeh jej trvá 14,6 dňa. Jej materská hviezda má jasnosť 5,5 mag a spektrálny typ G2 V.

Neskôr astronómovia objavili v tejto sústave ešte ďalšie štyri planéty. Jej jedna planéta, Cancri f, je v takzvanej obývateľnej zóne, teda v zóne, kde by sa mohol vyskytovať život. Táto planéta je však plynná.

Do systému 55 Cancri patrí aj červený trpaslík obiehajúci centrálnu hviezdu ďaleko za všetkými planétami, vo vzdialenosti väčšej ako 1000 au. Celý systém je od nás vzdialený 44 svetelných rokov.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • PLAUCHOVÁ, Jana. Súhvezdia od Andromedy po Žirafu. Redakcia Eduard Koči; ilustrácie Peter Zimnikoval; Beata Zimnikovalová, Michal Mojžiš, Tibor Krátky. prvé vyd. Hurbanovo : Slovenská ústredná hvezdáreň Hurbanovo, 2023. 592 s. ISBN 978-80-89998-357. Kapitola Rak, s. 397.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]