Preskočiť na obsah

Norma manažérstva kvality

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 03:29, 9. marec 2013, ktorú vytvoril Addbot (diskusia | príspevky) (Bot: Odstránenie 35 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q206008))

Norma manažérstva kvality sú normy definujúce súbor pravidiel, postupov a požiadaviek na manažment podniku s cieľom zabezpečiť kvalitu výsledného produktu.

Zmysel noriem pre kvalitu

Normy pre kvalitu (napr. ISO 9000, SPICE, CMM, BOOTSTRAP,...) sú odpoveďou na otázku zákazníka „ako môžem dôverovať podniku, že dodá kvalitný výrobok a ako vysoká je pravdepodobnosť, že ak stavím na daného kľúčového dodávateľa, tento si bude schopný udržať kvalitu výroby na dlhší čas.“ Zároveň normované hodnotenie dodávateľov poskytuje možnosť porovnávať dodávateľov a môže byť kľúčom k ich výberu.

Zavedenie manažérstva kvality v organizácii má kľúčový strategický význam. Väčšinou sa na zavedenie systému kvality v podniku angažuje externá firma a to z viacerých dôvodov: mala by byť objektívnejšia ako interní zamestnanci firmy, má typicky viac skúseností so zavádzaním systému kvality a tým určitý nadhľad, ktorý sa odrazí v detailoch a ak je to zmluvne dohodnuté, môže niesť časť zodpovednosti za zavedený systém kvality pri prípadnom audite. Kontrakty so špičkovými poradenskými firmami dokonca obsahujú formulu: odmena za zavedenie systému kvality sa odvíja od zisku firmy, ktorý sa merateľne vďaka tomuto systému zvýši.

Medzinárodné prostredie a normy ISO

Za preklad noriem do regionálnych jazykov sú zodpovedné miestne normalizačné organizácie. Ako referenčný etalón pre Európu sú definované preklady v nemeckom, anglickom a francúzskom jazyku.

Normy radu ISO 9000

Bližšie informácie v hlavnom článku: ISO 9000

Normy špecifické pre výrobné odvetvia

Externé odkazy