Preskočiť na obsah

Džabal at-Tajr (vrch)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 15:09, 14. marec 2013, ktorú vytvoril Legobot (diskusia | príspevky) (Bot: Odstránenie 1 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q978441))
Džabal at-Tajr
(جبل الطير)
stratovulkán
Štát Jemen Jemen
Nadmorská výška 244 m n. m.
Súradnice 15°33′S 41°49′V / 15,550°S 41,817°V / 15.550; 41.817
Posledná erupcia 2008
Poloha vulkánu na mape Jemenu
Poloha vulkánu na mape Jemenu
Wikimedia Commons: Jabal al-Tair Island
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Džabal at-Tajr (arab. جبل الطير - Džabal at-Tajr – vtáčí vrch; prepis podľa miestnej výslovnosti: Džebel el-Tejr) je názov vulkanického vrcholu na rovnomennom ostrove (Džazíra Džabal at-Tajr - جزيرة جبل الطير) pod správou Jemenu. Nachádza sa v Červenom mori, asi 115 km východne od pobrežia Jemenu, 150 km západne od pobrežia Eritrey a 80 km juhozápadne od Farisianských ostrovov. Priemer ostrova je asi 3 km, najvyšší bod je 244 m nad hladinou mora. Na ostrove sa od roku 1996 nachádza menšia vojenská základňa jemenskej armády. Ostrov nemá žiaden prírodný zdroj vody a okrem vojakov nie je trvalo obývaný (s výnimkou sezónneho pobytu rybárov).

Celý ostrov je vulkanického pôvodu, základňa prevažne bazaltového stratovulkánu sa nachádza asi 1 200 m pod hladinou mora. Je to najsevernejšie položený vulkán v Červenom mori. Do konca septembra 2007 bol považovaný za vyhasnutý, posledná erupcia sa odohrala pred 124 rokmi.

Geologická stavba

Sopka je pomerne mladá – holocénna, mladé bazaltové lávové prúdy typu pahoehoe sú sústredené okolo krátera Džebel Duchan a radiálne sa rozširujúcich trhlín krátera. Pyroklastické troskové kužele sa nachádzajú pozdĺž severozápadného a južného pobrežia ostrova. V 18. a 19. storočí bolo zaznamenaných niekoľko explozívnych erupcií.

Erupcia v roku 2007

30. septembra 2007 sa sopka po sérii troch menších zemetrasení znovu prebudila k životu. Pri pátraní po nezvestných vojakoch zo zakladne na ostrove bola jemenskou pobrežnou strážou požiadaná o pomoc kanadská fregata Toronto. Fregata bola súčasťou flotily NATO, ktorá sa práve prechádzala Suezským prieplavom. Podľa prvých správ bol celý ostrov pokrytý rozliatou lávou.

História

Ostrov bol známy už od staroveku (pod menom Saiban), keď bol dôležitým navigačným bodom lodných trás v Červenom mori. Neskôr prešiel pod kontrolu Osmanskej ríše a v roku 1915 bol okupovaný britskou armádou. Na ostrove bol Francúzskom vybudovaný maják (ešte pred britskou okupáciou), po obsadení prešla koncesia na správu majáka pod Britániu a nakoniec na Jemen.

Na ostrov si robila nárok aj Etiópia, po získaní nezávislosti Eritrey prebehol v roku 1995 krátky trojdňový vojenský konflikt. V roku 1996 bola na ostrove vybudovaná menšia základňa jemenských ozbrojených síl a dve pozorovateľne.

Iné projekty

Externé odkazy