Preskočiť na obsah

Via Aurelia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 00:59, 16. marec 2013, ktorú vytvoril Legobot (diskusia | príspevky) (Bot: Odstránenie 20 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q756816))
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Mapa najvýznamnejších rímskych ciest. Via Aurelia je žltá.

Via Aurelia je rímska cesta, ktorá spájala Rím s mestami Cosa a Pisae (dnešná Pisa). Jej dĺžka bola 336 kilometrov.

Pre fungovanie a expanziu Ríma životne dôležitú cestu vybudoval okolo roku 241 pred Kr. konzul Gaius Aurelius Cotta, po ktorom dostala i meno. Skúsenosti s budovaním ciest mal z pôsobenia na Sicílii, kde budoval vojenské komunikácie počas Púnskej vojny.

Via Aurelia dopĺňala už existujúcu sieť rímskych ciest a mala rovnako ako ostatné šírku 15 stôp a míľnikmi značené vzdialenosti. V Ríme prechádzala mostom Pons Aemilius a po vybudovaní hradieb opúšťala mesto v smere na západ bránou Porta Aurelia. Pokračovala k mestu Alsium a pobrežím k dôležitej vojenskej základni Cosa. Vlastná Via Aurelia končila v strategicky dôležitom prístave Pisae, odkiaľ ríša podnikala výpravy proti Kartágu a Galii.

V roku 109 pred Kr. bola cesta predĺžená zhruba o 200 míľ úsekom zvaným Via Aemilia Scaura, postaveným M. Aemiliusom Scaurusom. Cesta tak spájala Rím s mestami Dertona, Placentia, Cremona, Aquilea a Genua (Janov).

Súčasná diaľnica SS1 vedená v trase starej cesty je i dnes známa ako La Via Aurelia.

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Via Aurelia na anglickej Wikipédii.