Preskočiť na obsah

Via Traiana

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Via Traiana (spodná vetva)

Via Traiana bola staroveká rímska cesta v juhovýchodnom Taliansku. Dal ju postaviť cisár Traján ako rozšírenie cesty Via Appia; skrátenie cesty z Beneventa (Benevento) do Brundisi (Brindisi). Cesta prechádzala cez Canusium, Butuntum a Barium ale nie cez Tarentum.

Pozadie[upraviť | upraviť zdroj]

Via Traiana bola postavená v roku 109 cisárom Trajánom na jeho vlastné náklady. Výstavba prebiehala počas obdobia relatívneho mieru.[1] Výstavbou tejto cesty stratila Via Appia svoju pôvodnú dôležitosť ako vojenská hlavná cesta spájajúca mestá Venusia (Venosa) a Tarentum (Tarent). Neskôr už údržba hlavnej komunikácie medzi Venusiou, vojenskou kolóniou z 291 pred Kr., a Rímom nebola už potrebná. Výnimkou bolo obdobie občianskej vojny. Via Appia tak ostala iba ako spojenie s mestom Brindisi.

Trasa[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa Strabóna bola cesta z Beneventa do Brundisia cez Via Traiana o dobrý deň kratšia ako cez Via Appia.[2] Aj keď táto vzdialenosť bola cez Via Appia 203 míľ a cez Via Traiana 205 míľ. Rozdiel bol v ich topografii. Via Appia, k Venusii, smeruje cez viacero vrcholov a náročný terén. Via Traiana smeruje cez relatívne vyrovnaný terén a po celej dĺžke nie je žiadne výrazné prevýšenie.[3]

Rímske mosty[upraviť | upraviť zdroj]

Pozdĺž trasy sa nachádzajú viaceré pozostatky rímskych mostov. Napríklad: Ponte dei Ladroni, Ponte delle Chianche, Ponte Pietra, Ponte Rotto (cez rieku Carapelle), Ponte Rotto (cez rieku Cervaro), Ponte sul Ofanto a Ponte Valentino.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. "Via Traiana". The Oxford Classical Dictionary.. 3rd ed. 2003.
  2. Strabón. "Geography: Books 6-7." Trans. Horace Leonard Jones. Cambridge: Harvard University Press, 1995.
  3. The Via Traiana. „Papers of the British School at Rome“, Vol. VIII, No.5; strany 104 – 171. London: Macmillan & Co., Limited, 1916.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Via Traiana na anglickej Wikipédii.