Preskočiť na obsah

Kostol svätého Martina v múre

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 18:45, 17. august 2014, ktorú vytvorila Lalina (diskusia | príspevky) (Literatúra: kategórie)
Kostol sv. Martina v múre, pohľad od ulice Skořepka
Zrušený kostol sv. Martina v múre bol v 19. storočí využitý pre obytné a obchodné priestory. Približne v roku 1905 bol prestavaný v gotickom štýle (foto Jindřich Eckert cca 1890)

Kostol svätého Martina v múre je gotický (pôvodne románsky) kostol v pražskom Starom Meste. Bol postavený v rokoch 11781187 vo vtedajšej osade Újezd, ktorá potom bola podľa kostola nazývaná Újezd u Svatého Martina. Stavba kostola svojou južnou stenou priliehala k hradbovému múru, preto názov „v múre“. V susedstve kedysi stála mestská brána sv. Martina.

Pôvodný základ kostola bol jednoloďový, prakticky zhodný s dnešným pôdorysom hlavnej lode tvaru s radom románskych architektonických prvkov. Interiér románskeho kostola bol pravdepodobne vyzdobený nástennými maľbami.

Gotická prestavba kostola bola vykonaná za vlády Karola IV. po roku 1350. Kostolná loď bola zvýšená a novo zaklenutá. Na juhozápadnom rohu bol pristavený hranolový múr a vnútorný priestor kostola zväčšený o nové presbytérium. V rokoch 13601370 bolo presbytérium zaklenuté rebrovou klenbou, pravdepodobne jednou z najstarších v Česku.

V roku 1414 sa v kostole z podnetu M. Jakoubka zo Stříbra prvýkrát podávala oltárna sviatosť pod obojím spôsobom (lat. sub utraque species) rukami miestneho farára Jana z Hradce. V roku 1433 sa v kostole konal Svätomartinský snem husitov.

Iné projekty

Súradnice: 50° 04′ 59″ s.š., 14° 25′ 12″ v.d.

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kostel svatého Martina ve zdi na českej Wikipédii.

Literatúra