Preskočiť na obsah

Guillaume de l’Hospital

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 18:23, 4. február 2020, ktorú vytvoril CommonsDelinker (diskusia | príspevky) (Odkaz na súbor L'Hospital_-_Traité_analytique_des_sections_coniques_et_de_leur_usage_pour_la_resolution_des_equations_dans_les_problemes_tant_déterminez_qu'indéterminez_,_1720_-_1358532.jpg bol nahradený odkazom L'Hospital_-_Traité_analytique_des_sections)
Guillaume de l’Hospital
francúzsky matematik
francúzsky matematik
Narodenie1611
Paríž, Francúzsko
Úmrtie2. február 1704
Paríž, Francúzsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Guillaume de l’Hospital

Guillaume François Antoine, marquis de l’Hospital (v modernej francúzštine ...Hôpital, sám sa vo svojich knihách uvádzal ako Hospital; * 1661, Paríž, Francúzsko – † 2. február 1704, Paríž) bol francúzsky matematik, ktorý v roku 1696 publikoval prvú učebnicu diferenciálneho počtu na svete, Analyse des infiniment petits pour l’intelligence des lignes courbes. Je známy vďaka tzv. l’Hospitalovmu pravidlu na výpočet limity zlomku, ktorého čitateľ aj menovateľ sa blíži k nule alebo nekonečnu, aj keď v skutočnosti nie je autorom tohto pravidla.

Učebnica diferenciálneho počtu

Učebnica Analyse des infiniment petits pour l’intelligence des lignes courbes (Analýze nekonečne malých veličín na pochopenie kriviek), vydaná v roku 1696 je prvou učebnicou diferenciálneho počtu na svete. Knihu písal v spolupráci s Johannom Bernoullim, s ktorým sa v roku 1694 dohodol, že mu bude platiť 300 frankov ročne za jeho matematické objavy. Po l’Hospitalovej smrti Bernoulli dohodu zverejnil a za pravdu mu dávajú aj texty, ktoré boli objavené v roku 1922. Od Bernoulliho teda pochádza aj pravidlo, ktoré je dnes známe ako l’Hospitalovo. Názory, že l’Hospital si chcel pravidlo privlastniť, sa však ukazujú ako neopodstatnené z toho dôvodu, že l’Hospital sa nikdy nevyhlasoval za jeho autora a v úvode knihy sa zmienil aj o spolupráci s Johannom Bernoullim.

Iné projekty

Externé odkazy