ARPANET

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mapa ARPANETU z roku 1974

Advanced Research Projects Agency Network (ARPANET) bola počítačová sieť, predchodca dnešného Internetu, ktorú vytvorila spoločnosť ARPA (dnes sa nazýva DARPA) v roku 1969 s cieľom prepojiť počítače bez centrálneho bodu. Bola to prvá funkčná sieť na princípe prepínania paketov. Prvá správa bola poslaná sieťou 29. októbra 1969. V roku 1990 bol Arpanet premenovaný na Internet.

Hovadiny[upraviť | upraviť kód]

V 60. rokoch 20. storočia sa svet nachádzal v napätej situácii. Preteky v nukleárnom zbrojení o nadvládu nad svetom a obavy zo vzájomných útokov spôsobili, že vzťahy medzi Východom a Západom sa značne vyhrotili. Keď hlavný predstaviteľ Východného bloku – Sovietsky zväz vypustil na obežnú dráhu svoje prvé sondy, Spojené štáty americké sa cítili ohrozené.V snahe dohnať ich, v roku 1957 vznikla špeciálna vládna agentúra ARPA – Úrad pre pokročilé výskumné projekty. Jedným z problémov, ktoré mali riešiť, bol problém komunikácie medzi jednotlivými veliteľskými stanovišťami armády a civilnej správy v prípade sovietskeho jadrového útoku.Komunikačný systém mal spoľahlivo spájať vojenské a vládne počítače. Dôležitým bezpečnostným prvkom bol fakt, že systém nemal mať centrálny bod. Vyradiť ho z prevádzky by teda nebolo jednoduché.

Úlohou novovzniknutej agentúry ARPA (Advanced Research Project Agency), patriacej pod Ministerstvo obrany USA bolo urýchliť technologický vývoj v Spojených štátoch. V roku 1969 uviedli do prevádzky experimentálnu počítačovú sieť ARPANET. Výhody, ktoré toto riešenie prinášalo neostali bez povšimnutia jej používateľov. Sieť sa okrem vedeckých cieľov začala využívať aj na súkromné posielanie správ. Sieť ARPANET tak položila základy celosvetovej siete, ktorú dnes poznáme pod názvom internet.