Prepínanie paketov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

V počítačových sieťach a telekomunikáciách je prepínanie paketov komunikačná paradigma, kedy sa jednotlivé pakety (správy alebo fragmenty správ) jednotlivo smerujú (routing) medzi uzlami bez nadviazania komunikačnej cesty.

Prepínanie paketov vynašli Donald Davies and Paul Baran v skorých šesťdesiatych rokoch. Existujú tvrdenia, že Leonard Kleinrock tiež vynašiel prepínanie paketov, ale Davies to pred smrťou spochybnil a poukázal na to, že výskum Kleinrocka sa týkal v skutočnosti Teórie hromadnej obsluhy, ktorá je kľúčovým teoretickým základom pre prepínanie paketov. Kleinrockove pubikované práce nikde nespomínajú rozkladanie používateľskej správy do segmentov a oddelené posielanie týchto segmentov sieťou, čo je kľúčovou inováciou práce Barana and Daviesa.

Paket je blok používateľských dát spolu s potrebnými informáciami o adresách a administrácii, aby mohla sieť doručiť dáta do správneho cieľa. Jedno dátové spojenie zvyčajne ponesie tok (stream) paketov, ktoré nemusia byť zakaždým smerované tou istou cestou po fyzickej sieti.

Analogicky k fyzickému balíku poslanému poštou s adresou napísanou vonku sa takto poskytuje sieti (doručovacej službe) informácia, ktorú potrebuje na správne doručenie.

Pakety sa smerujú do cieľa najvhodnejšou cestou (určenou smerovacím algoritmom). Nie všetky pakety medzi tými istými dvoma strojmi, dokonca ani pakety tvoriace jedinú správu, musia byť smerované rovnako.

Cieľový počítač poskladá pakety do správneho poradia. Prepínanie paketov sa používa na optimalizáciu využitia šírky pásma siete a minimalizáciu latencie spojenia. Ethernet, X.25 a Frame relay sú medzinárodne štandardizované siete prepínajúce pakety na druhej vrstve. Porovnaj s ATM, ktorý používa cell relay namiesto prepínania paketov.

Významným faktom je, že internet je sieťou s prepínaním paketov, kde beží internetový protokol, protokol tretej vrstvy nad rôznymi sieťovými technológiami. Novšie technológie mobilných telefónov ako GPRS a i-mode tiež používajú prepínanie paketov.

Prepínanie paketov je bezspojové. Na rozdiel od sietí s prepínaním okruhov alebo spojových protokolov. Technológie ako MPLS však začínajú s premostením hranice medzi nimi.

Ďalšie čítanie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Paul Baran, On Distributed Communications
  • Paul Baran, On Distributed Communications Networks (IEEE Transactions on Communications Systems, March 1964)
  • Leonard Kleinrock, Information Flow in Large Communication Nets, (MIT, Cambridge, May 31, 1961) Proposal for a Ph.D. Thesis
  • Leonard Kleinrock, Communication Nets: Stochastic Message Flow and Design (McGraw-Hill, 1964)
  • Katie Hafner, Where Wizards Stay Up Late (Simon and Schuster, 1996)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]