Abú Umar aš-Šíšání

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Abú Umar aš-Šíšání
bývalý gruzínsky vojak, veterán z rusko-gruzínskej vojny a jeden z vodcov islamského štátu v Iraku a Levante
Rod. menoTarchan Batirašvili
Narodenie1986 (33 alebo 34 rokov)
Birkiani, Gruzínsko

Tarchan Batirašvili (gruzínsky: თარხან ბათირაშვილი, * 1986[1]), viac známy pod jeho gerilovým menom Abú Umar aš-Šíšání alebo Omar aš-Šíšání[2] (arabsky: أبو عمر الشيشاني, čo znamená „Omar čečenský“) je bývalý gruzínsky vojak, veterán z rusko-gruzínskej vojny a jeden z vodcov islamského štátu v Iraku a Levante. Jednotky pod jeho velením sa zúčastnili útokov na sýrske vojenské základne v okolí mesta Aleppo. Je považovaný za jedného z najvplyvnejších vodcov sýrskych opozičných síl.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Narodil sa v roku 1986 v obci Birkiana. V mladosti pracoval ako pastier. Po absolvovaní strednej školy v roku 2007 bol povolaný do gruzínskej armády a zúčastnil konfliktu v Južnom Osetsku. Podľa slov jeho otca chcel urobiť vojenskú kariéru, ale bola mu diagnostikovaná tuberkulóza a bol prepustený z armády zo zdravotných dôvodov[3].

Na jeseň roku 2010 bol odsúdený na tri roky väzenia na základe obvinenia z nelegálneho držania zbraní. V roku 2012, po predčasnom prepustení z väzenia, žil v Turecku, neskôr v Jemene, Egypte a nakoniec odišel do Sýrie. Dôvod odchodu bola ťažká finančná situácia. Podľa jeho otca: „Teraz hovorí, že tam išiel (do Sýrie) kvôli svojej viere, ale viem, že to urobil preto, že sme boli chudobní“.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Syria crisis: Omar Shishani, Chechen jihadist leader [online]. . Dostupné online. (anglický)
  2. Chechen in Syria a rising star in extremist group [online]. . Dostupné online. (anglický)
  3. Syria crisis: Omar Shishani, Chechen jihadist leader [online]. jazyk = anglický : . Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Abu Omar al-Shishani na anglickej Wikipédii a Батирашвили, Тархан Тимурович na ruskej Wikipédii.