Abd-ru-shin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Abd-ru-shin
(Oskar Ernst Bernhardt)
nemecký spisovateľ
Narodenie18. apríl 1875
Bischofswerda, Nemecko
Úmrtie6. december 1941 (66 rokov)
Kipsdorf, Nemecko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Abd-ru-shin

Abd-ru-shin alebo Abdrushin alebo Abdruschin, vlastným menom Oskar Ernst Bernhardt (* 18. apríl 1875, Bischofswerda, Nemecko – † 6. december 1941, Kipsdorf, Nemecko), bol nemecký spisovateľ.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Oskar Ernst Bernhardt sa narodil v hornolužickom mestečku Bischofswerda (hornolužicky: Biskopicy) v Sasku neďaleko českých hraníc. Pochádzal z dobre situovanej rodiny majiteľa garbiarne a hostinca. Rodičia mu určili dráhu obchodníka. Po absolvovaní obchodnej školy sa stal najskôr samostatným podnikateľom a neskôr podielnikom vo firme zameranej na export a import. To mu umožnilo v rokoch 1900 až 1914 cestovať takmer po celom svete a začať spisovateľskú činnosť. Svoje dojmy z ciest spracoval v románoch, cestopisoch a divadelných hrách.

V roku 1897 sa oženil s Marthou Oeser, s ktorou mal dve deti. Po dlhšom pobyte v USA (1911-12) kvôli štúdiám odcestoval do Veľkej Británie, kde ho zastihlo vypuknutie prvej svetovej vojny. Ako nemeckého občana ho v roku 1915 internovali do internačného tábora na ostrove Man, kde zotrval do roku 1919. Odtiaľ odišiel do Drážďan a neskôr do Bavorska. V prvej svetovej vojne padol jeho 19 ročný syn. V roku 1924 sa rozviedol so svojou prvou manželkou a v septembri 1924 sa oženil s vdovou Mariou Freyer, ktorá do manželstva priniesla 3 deti.

V roku 1928 kúpil bývalý poľovnícky dom v tirolskom Vomperbergu neďaleko Innsbrucku. Časom sa do blízkosti Bernhardtovho nového sídla sťahovali jeho najbližší spolupracovníci, čím postupne začala vznikať osada Grálu. Táto sa mala stať ukážkou myšlienky, že medzi ľuďmi rôznych stupňov vzdelanosti, rôznych náboženstiev a národností môže vzniknúť radostné pôsobenie v plnej harmónii, ak ich spája rovnaký duchovný cieľ. Týmto spoločným cieľom mali byť duchovné hodnoty, ktoré sú základom jeho diela „Vo Svetle Pravdy“.

Odpovede na podstatné otázky života začal Abd-ru-shin spisovať od roku 1923 v podobe prednášok. Tie sa stali základom jeho hlavného diela vydaného v nakladateľstve „Der Ruf“ G.m.b.H. v Mníchove v roku 1931 pod názvom „VO SVETLE PRAVDY“ s podtitulom „Posolstvo Grálu od Abdruschina“. V roku 1934 k tomuto ucelenému dielu vydal "Doznievanie k Posolstvu Grálu". Rozširovanie Abd-ru-shinovho učenia však bolo nacistami v roku 1938 zakázané, jeho majetok bol vyvlastnený a on sám bol 6 mesiacov väznený v Innsbrucku. Následne bol so svojou rodinou vyhostený z Rakúska a bol mu prikázaný nútený pobyt v Nemecku v saskom kúpeľnom mestečku Kipsdorf (nemecká strana Krušných hôr) pod stálym dohľadom gestapa. Mal zakázané verejne šíriť svoje učenie a jeho stúpenci ho nesmeli navštevovať.

Roky vyhnanstva využil na redigovanie Posolstva Grálu do tej formy, ako si ju želal zanechať. Tento text "poslednej ruky" je teraz podľa jeho želania základom všetkých dnešných vydaní Posolstva Grálu.

Vyhnanstvo a izolácia mali následky: Oskar Ernst Bernhardt zomrel 6. decembra 1941 v Kipsdorfe vo veku len 66 rokov a smel byť pochovaný vo svojom rodisku Biskupiciach. Po ukončení vojny v roku 1945 vrátili spojenci majetok Bernhardtových na Vomperbergu Márii Bernhardtovej a v roku 1949 dovolili úrady sovietskej okupačnej zóny exhumovať rakvu a previezť ju z Biskupíc do Tirolska. V Osade Grálu potom bola rakva uložená v hrobke v tvare pyramídy.

Literárna činnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Nemecký časopis Gralswelt v článku 125. výročie narodenia Abd-ru-shina uvádza nasledovný zoznam najdôležitejších diel napísaných Oscarom E. Bernhardtom v chronologickom slede:

 • 1906 Z ďalekých krajín – zážitky z ciest a poviedky (zväzok 1. a 2.)
 • 1908 Náramok. Anita. Dve novely
Medzi cudzími národmi (román)
Soll und Haben (približne = mať a skutočne mať) (dráma)
 • 1909 Bajadéri (dráma)
Perla Háremu
Knieža háremu alebo tajomstvo obchodníka s dievčatami (román)
Indický fakír (dráma)
Salónny zbojník (dráma)
Sin patria (Človek bez vlasti) - divadelná hra v štyroch dejstvách
Korunovaný cenou (román)
Rhada (novela)
 • 1911 Dezertér (dráma, v spolupráci s Cl. Scott)
V zajatí fakírov (román)
Korunovaný cenou
V ťažkom podozrení (román)
 • 1913 Korisť (divadelná hra)
 • 1917 V putách zeme (veselohra)
 • 1918 Dobrodruh (divadelná hra)
Bláznovo zlato (veselohra)
 • 1919 Indický Vestalin (divadelná hra)
Prekliaty (divadelná hra)
 • 1920 Plápolajúca hviezda (divadelná hra)
Škorpión (divadelná hra)
Údolie neviditeľného (filmová hra)(=Stratená cesta)
Filmové romány
Lady Hamilton (podľa A. Dumasa Pére)
 • 1921 Démon a fantázia (divadelná hra)
 • 1922 Diamanty (divadelný manuskript)
V putách zeme (vydanie v knižnej forme)

Od roku 1923 začal O.E. Bernhardt pod pseudonymom Abdruschin (tento pseudonym sa neskôr pretavil do formy Abd-ru-shin) písať prednášky duchovného zamerania. Tieto prednášky boli najskôr zoskupované do časopisu pod názvom Gralsblätter (Listy Grálu). Vyšli dve série, v každej sedem čísiel. Obsah prvej série, ktorá bola ukončená v r. 1926, je nasledovný:

 • 1. číslo (Nové výhľady, Veniec pomocníkov, Čo hľadáte?, Žite! (neskôr premenovaná na Prebuďte sa!), Veľké tajomstvo (neskôr premenovaná na Mlčanie), Vykúpenie)
 • 2. číslo (Zodpovednosť, Osud, Stvorenie človeka, Človek vo stvorení, Dedičný hriech, Syn Boží a Syn Človeka, Boh, Vnútorný hlas)
 • 3. číslo (Vykupiteľ, Tajomstvo narodenia, Možno radiť k okultnému školeniu? Špiritizmus, Pripútaný k zemi, Je pohlavná zdržanlivosť nutná a možno k nej radiť?, Odpovede na otázky)
 • 4. číslo (Posledný súd, Boj, Myšlienkové formy, Mravnosť, Manželstvo, Modlitba, Odpovede na otázky)
 • 5. číslo (Človek a jeho slobodná voľa, Moderná duchoveda, Nesprávne cesty, Odpovede na otázky)
 • 6. číslo (Uvalte na neho všetku vinu, Skôr Abrahám bol, ja som, Astrológia, Symbolika v ľudskom osude, Viera, Pozemské statky, Smrť, Zázrak, Krst, Odpovede na otázky)
 • 7. číslo (Svätý grál, Tajomstvo Lucifera, Oblasti temnoty a zavrhnutia, Oblasti Svetla a Raj, Svetové dianie, Človek a zviera (neskôr premenovaná na Rozdiel v pôvode medzi človekom a zvieraťom), Odpovede na otázky)

V roku 1926 vyšlo dielo pod názvom Vo Svetle Pravdy Nové Posolstvo Grálu od Abdruschina. Obsahuje prednášky uverejnené v prvej sérii Listov Grálu a ďalších nových sedem prednášok - celkovo 43 prednášok.

Druhá séria Gralsblätter vychádzala v rokoch 1926 - 1930 súčasne s časopisom Der Ruf.

 • dvojčíslo 1., 2. (Ja som Pán, Tvoj Boh!, Nepoškvrnené počatie a narodenie Syna Božieho, Smrť Syna Božieho na kríži a posledná večera, Vzkriesenie pozemského tela Kristovho, Ľudské chápanie a Božia vôľa v zákone zvratného pôsobenia, Syn Človeka)
 • trojčíslo 3., 4., 5. (Blúdenie, Pohlavná sila vo svojom význame k duchovnému vzostupu, Ja som vzkriesenie a život, nikto neprichádza k Otcovi, iba skrze mňa!, Čo delí dnes tak veľa ľudí od Svetla?, Volanie po vodcovi, Veľká kométa, Hrubohmotnosť, jemnohmotnosť, vyžarovanie, priestor a čas, Omyly jasnovidectva, Žite prítomnosti, Odpovede na otázky, Rôzne, Knižné recenzie)
 • dvojčíslo 6., 7. (Uctievanie Boha, Právo dieťaťa voči rodičom, Ideálni ľudia, Vidíš triesku v oku brata svojho a na brvno vo svojom oku nedbáš, Antikrist, Kríž Svätého Grálu)

Der Ruf (Volanie) bol časopis vydávaný nakladateľstvom O.E. Bernhardta. Vychádzal v rokoch 1927 - 1929. Vyšlo celkovo 13 čísiel. Väčšina priestoru v ňom však bola ponúknutá článkom, ktorých autormi „boli ľudia pravdu hľadajúci, ľudia, ktorí majú byť skutočnými znalcami s pôvodnými myšlienkami. Základnou podmienkou pre uverejňovanie príspevkov mala byť vecnosť, ktorá aj pri najväčšej prísnosti zostávala dôstojnou“.

 • dvojčíslo 1., 2. (Volanie - úvodné slovo od Abdruschina, Lebensmeisterung, Počujete volanie?, Bolo raz, Volteirov boj o právo, Duchovná štruktúra minulosti, Grálske učenie Abdruschina a exaktná veda, Moderná medicína, Odpovede na otázky, Oznámenia vydavateľstva, Z rôznych štátov je písané:, Z kruhu čitateľov, Knižné recenzie)
 • dvojčíslo 3., 4. (Ani búrka ani orkán, Myslíš na to?, Otče, odpusť im, lebo nevedia, čo činia!, Zákon spätného pôsobenia v duchovnom a hmotnom dianí, Z podstaty kresťanstva, Význam neurasténie a boj proti nej, Kultúra - umenie - technika, Prehľady a výhľady, Odpovede na otázky, Oznámenia vydavateľstva)
 • trojčíslo 5., 6., 7. (Vianoce, Čistými prostriedkami, Od trónu k popravisku, Moc myšlienok, Nové bývanie ako výraz nového utvorenia života, Der Alte der Tage, Pôvod a pôsobenie sily v duchovnom a hmotnom dianí, Výchovou ku skutočnému cíteniu, Odpovede na otázky, Oznámenia vydavateľstva, Rakúsko a nasledujúce štáty, Oznámenia z rôznych štátov, Oznámenia z čitateľského kruhu, Knižné recenzie)
 • dvojčíslo 8., 9. (Bohovia, Olymp, Walhalla, Povolaní, Ľudský tvor, Kultúra a technika, Tiaž v duchovnom a hmotnom dianí, Od hľadania Boha a nájdenia Boha, Moderné staviteľské umenie ako viditeľný výraz svojej doby, Abdruschinove odpovede na otázky, Oznámenia vydavateľstva, Knižné recenzie)
 • trojčíslo 10., 11., 12 (Vyliatie Ducha Svätého, Čo má človek robiť, aby vošiel do kráľovstva Božieho, Boj v prírode, Pohlavie, Posledné slovo, Abdruschinove odpovede na otázky, Všeličo povšimnutiahodné, Záverečné vyhlásenie, Rozprávkové podanie, K premýšľaniu! Stratená cesta, Zážitok v nemeckom Tirolsku)
 • číslo 13. (V ríši démonov a fantómov, Druhy jasnovidectva, Cudzinec, Abdruschinove odpovede na otázky, Divadlo a život, O vzniku hrubohmotnej matérie, Knižné recenzie, Oznámenia vydavateľstva)

Základné princípy učenia[upraviť | upraviť zdroj]

Posolstvo Grálu predstavuje to čo si Oskar Ernst Bernhardt predstavoval ako ucelený obraz celého sveta, jeho stvorenia a zákonov, ktoré ho riadia, a miesta človeka v ňom. Zároveň je jeho praktickým usmernením pre človeka túžiaceho po Pravde a živote podľa Božej vôle. Autor diela Posolstvo Grálu sa neinšpiroval žiadnymi inými učeniami alebo náboženstvami, ale vychádzal z vlastného duchovného poznania. Tvrdil, že každý človek musí spoznať pravdu sám a prežiť ju v sebe, že rozumová učenosť nie je bránou k poznaniu.

V rámci opisu stvorenia hovorí o základných zákonoch fungovania sveta, ktoré podľa neho platia i v hmotnom svete a poznáme ich ako prírodné zákony. Prvý z nich je zákon zvratného pôsobenia – každá akcia vytvorí reakciu, a to okrem hmoty aj v oblasti myšlienok a slov; ďalší je zákon rovnorodosti – rovnorodé (rovnakého druhu) sa priťahuje a rôznorodé sa míňa; a tretím hlavným zákonom je zákon tiaže – všetko, čo je ťažké a hutné, klesá dole, čo je ľahké a svetlé, stúpa hore. Tieto zákony manifestoval na ľudskom duchu, ukazujúc, že podľa jeho názoru zlé činy v spätnom pôsobení zaťažia človeka vinou a negatívnymi následkami, v zákone tiaže ho ťahajú dolu a podľa zákona rovnorodosti ho dostávajú do rovnorodého prostredia. Tak je to i naopak v prípade dobrých činov. Abd-ru-shin teda poukazuje na to, že každý si je sám strojcom vlastného osudu a nesie za svoje rozhodnutia aj zodpovednosť.

Boha opisuje ako zdroj všetkého života, ktorého prirovnáva k obrovskému zdroju Svetla, v ktorého vyžarovaní vzniká ochladzovaním Božie stvorenie. Ako prvé v jeho blízkosti vznikajú praduchovné bytosti, ktoré sa sformovali ako vedomé a nesú v sebe jednotlivé aspekty Božieho vyžarovania a sprostredkovávajú ho smerom dolu. Opakovaným ochladzovaním sa postupne formujú celé duchovné svety. Autor opisuje okraj týchto duchovných svetov, kde už nie je vyžarovanie dostatočne silné, aby umožnilo sformovanie sebavedomých bytostí, ale stále príliš silné pre ich vývoj, ako miesto pôvodu ľudských duchov. Aby si podľa neho ľudský duch mohol vyvinúť svoje vedomie, potrebuje zostúpiť až do hmotného sveta, ktorý vznikol ďalším ochladením vyžarovania samotného duchovného stvorenia.

Na hranici Božskej sféry a duchovného stvorenia autor popisuje svetelný Hrad Grálu, ktorý sprostredkováva vyžarovanie Božej sily pre stvorenie. Odraz takéhoto hradu stojí aj na najnižšej hranici duchovných svetov a zvesti o ňom vytušené básnikmi sa preniesli aj do ľudského poznania, avšak v značne skreslenej podobe.

Diela[upraviť | upraviť zdroj]

 • 1931 - Vo Svetle Pravdy, Posolstvo Grálu (nem. „Im Lichte der Wahrheit, Gralsbotschaft“)
 • 1934 - Doznievanie k Posolstvu Grálu I. (nem. „Nachklänge zur Gralsbotschaft“)

Knihy vydané po autorovej smrti[upraviť | upraviť zdroj]

 • Vo Svetle pravdy - Posolstvo Grálu (trojzväzkové - vydanie z poslednej ruky)
 • Doznievanie k Posolstvu Grálu II. (údajne pripravené autorom do tlače v r. 1937)
 • Odpovede na otázky
 • Napomenutia

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]