Abd ar-Rahmán III.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Abd ar-Rahmán III.
8. emir Córdobského emirátu a 1. kalif Córdobského kalifátu
Abd ar-Rahmán III.
Panovanie
Panovanie 912929
Biografické údaje
Narodenie 889
Úmrtie 15. október 961
Córdoba
Ďalšie tituly
8. emir Córdobského emirátu
912929
1. kalif Córdobského kalifátu
929961
Odkazy
Spolupracuj na Commons Abd ar-Rahmán III.
(multimediálne súbory na commons)

Abd ar-Rahmán III. alebo Abdarrahmán III. (ďalšie prepisy mena pozri v článku Abd ar-Rahmán;* 889 – † 15. október 961, Córdoba) bol arabský emir z dynastie Umajjovcov, 8. vládca Córdobského emirátu (územie súčasného Španielska). v roku 929 ako prvý prijal titul kalif a vyhlásil vznik Córdobského kalifátu. Za jeho vlády sa kalifát rozprestieral na najväčšom území. Je považovaný za jedného z najschopnejších arabských vládcov.

Abd ar-Rahmán III. v Európe úspešne bojoval proti kresťanskej Kastílii a Leónu, v severnej Afrike proti berberskej dynastii Fátimovcov: v Európe obsadil Toledo, Leónske kráľovstvo a Navarra mu museli platiť dane; v Afrike dobyl Ceutu. Prvý z arabských vládcov Pyrenejského polostova, ktorý dal raziť mince so svojim menom. Celkovo upevnil pozície Arabov v boji proti reconquiste; počas jeho vlády zaznamenal kalifát veľký hospodársky rozmach.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.
  • Abdarrahmán III. In: Encyklopedický ústav SAV. Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Veda a Encyklopedický ústav SAV, 1999. 696 s. ISBN 80-224-0554-X. Zväzok 1. (A - Belk), s. 19.