Preskočiť na obsah

Adolf Opálka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Adolf Opálka
československý dôstojník, účastník operácie Anthropoid
československý dôstojník, účastník operácie Anthropoid
Narodenie4. január 1915
Rešice, Rakúsko-Uhorsko
Úmrtie18. jún 1942 (27 rokov)
Praha, Protektorát Čechy a Morava
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Adolf Opálka

Adolf Opálka (* 4. január 1915, Rešice, Česko – † 18. jún 1942, Praha, Česko) bol dôstojník Československej armády, príslušník československého vojska na západe. Ako príslušník špeciálnych jednotiek vysadený na územie Protektorátu. Podieľal sa na príprave atentátu na Heydricha.

Narodil sa v obci Rešice, dnes v okrese Znojmo. Syn mlynára. Vychovávali ho starí rodičia a teta. Po absolvovaní obecnej školy a troch ročníkov meštianskej školy sa začal učiť za automechanika. Neskôr prestúpil na obchodnú akadémiu, kde maturoval v roku 1936. Na vojenskú službu nastúpil k 43. pechotnému pluku v Brne. Neskôr začal študovať na vojenskej akadémii v Hraniciach na Morave. V júni 1938 v hodnosti poručíka priradený k horskému pluku 2 v Ružomberku. Velil čate. 21. apríla 1939 v dôsledku okupácie krajiny prepustený z armády.

V júni 1939 utiekol do Poľska. Neskôr sa dostal do Francúzska, kde sa prihlásil do jednotiek Cudzineckej légie. Slúžil v Sidi bel Abbes a Orane. Pôsobil postupne vo všetkých 3 plukoch československého zahraničného vojska vo Francúzsku. Do bojov však nebol nikdy nasadený. Neskôr odišiel do Spojeného kráľovstva, kde pôsobil v československom exilovom vojsku ako dôstojník guľometnej roty československej samostatnej brigády. Neskôr sa ako dobrovoľník prihlásil k plneniu špeciálnych úloh. Absolvoval výcvik špeciálnych jednotiek.

Ako veliteľ skupiny Out distance bol 28. marca 1942 vysadený spolu s I. Kolaříkom a K. Čurdom pri Ořechove neďaleko mesta Telč na územie Protektorátu. Po zoskoku nadviazal spojenie so skupinou Silver A. Podieľal sa na organizácii neúspešného náletu na plzenské závody Škoda. Neskôr sa zapojil do príprav na atentát na Reinharda Heydricha. Po atentáte sa ako veliteľ skupiny výsadkárov z rôznych skupín presunul 5. júna 1942 do úkrytu v krypte pravoslávneho kostola sv. Cyrila a Metoda v Prahe. Tento úkryt však bol po zrade Karla Čurdu gestapom odhalený.

18. júna 1942 bola chrám obkľúčený jednotkou SS, ktorá sa pokúsila výsadkárov zajať. Spoločne s Josefom Bublíkom a Janom Kubišom sa bránil nemeckému útoku na chóre chrámu. V boji bol ťažko ranený. Pred smrťou požil jed a následne sa zastrelil.

Jeho teta Marie Opálková bola 24. októbra 1942 z pomsty za jeho podiel na atentáte na Heydricha popravená v koncentračnom tábore Mauthausen.

Posmrtne vyznamenaný viacerými vyznamenaniami. V roku 2002 in memoriam povýšený do hodnosti plukovníka.

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Adolf Opálka na českej Wikipédii.