Afytos

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Afytos, radnica
Výhľad na more

Afytos, gr. Άφυτος, alebo Άθυτος (Athytos), starogr. Άφυτις (Afytis), je mesto na Chalkidiki v Grécku. Je známe svojou tradičnou kamennou gréckou architektúrou.

História[upraviť | upraviť kód]

Mesto založili grécki kolonisti z ostrova Eubója v 6. stor. pred Kr. pod menom Afytis a bolo súčasťou združenia Pallene. Náchádzal sa tu chrám Dionýza a Dia. Počas Grécko-perzských vojen poslal Afytos vlastnú flotilu. Ďalšiu správa o meste je až zo 14. storočia, následne z tureckej doby. Mesto stále obývali Gréci a pretrvalo antické pomenovanie. V tejto dobe boli postavené dnešné budovy v tradičnej gréckej kamennej architektúre. Afytos sa aktívne zapojil do Gréckej vojny za nezávislosť od Turkov v roku 1821. Pochádzali odtiaľto významní generáli napr. Triandafyllos Garufallu.

Architektúra[upraviť | upraviť kód]

Afytos je pokojné malé mesto s tradičnou pevninskou gréckou architektúrou, je obľúbenou destináciou turistov z Chalkidiki, ktorí chcú vidieť typickú grécku dedinu. Na hlavnom námestí je radnica, kostol, taverny, tradičný grécky platan (symbol stredu gréckej dediny). Okolo sú domy obyvateľov, pričom aj nové sú postavené tradičným štýlom, teda z veľkých kameňov. Ulicou severne od námestia sa popri tradičných domoch dá dostať na miesto, odkiaľ je známy výhľad na more z vysokej skaly, kde je tiež kaviareň. Pod bralom je pláž.