Preskočiť na obsah

Agésipolis II.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Agésipolis II.
kráľ Sparty
Panovanie
DynastiaAgiovci
Panovanie371 pred Kr. – 369 pred Kr.
PredchodcaKleombrotos I.
NástupcaKleomenes II.
Rodina
OtecKleombrotos I.

Agésipolis II. (starogr. Ἀγησίπολις B) bol kráľ Sparty od roku 371 pred Kr. do roku 369 pred Kr. Pochádzal z kráľovskej rodiny Agiovcov (gréc. Agiadón) Jeho spolukráľ Agésilaos II. patril do kráľovskej rodiny Eurypontovcov (gréc. Eurypontidón).

Kráľom sa stal po smrti otca Kleombrota, ktorý zomrel v bitke pri Leuktre, kde spartské vojsko utrpelo od Tébanov totálnu porážku. Dôsledky tejto udalosti boli pre Spartu katastrofálne. Počas krátkeho panovania Agésipolisa II. sa od Sparty odtrhla väčšina spojeneckých a podmanených miest, Peloponézsky spolok sa rozpadol a proti Sparte povstali aj Messénčania a Arkádčania, ktorým na pomoc prišlo sedemdesiat tisícové vojsko z celej Boiótie pod velením Epameinóndaa. Celých tristopäťdesiat rokov trvala vláda Sparty nad týmto územím a teraz sa skončila. Sparta sa už nikdy nespamätala a prestala byť hegemónom v Grécku.

Agésipolis II. kraľoval len niečo vyše roka a nie je známe akú úlohu odohral v týchto pohnutých časoch. Jeho spolukráľ Agesilaos II. sa ešte neskôr pokúsil obnoviť prestíž Sparty, ale zatiaľ sa snažil urovnať situáciu mierovými rokovaniami. Agésipolis II. zomrel v roku 369 pred Kr. Dediča nemal a preto sa následníkom stal jeho brat Kleomenes.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]


Agésipolis II.
Vladárske tituly
Predchodca
Kleombrotos I.
kráľ
371 pred Kr.369 pred Kr.
Nástupca
Kleomenes II.