Kleombrotos I.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Kleombrotos I.
kráľ Sparty
Panovanie
Dynastia Agiovci
Panovanie 380 pred Kr. – 371 pred Kr.
Predchodca Agésipolis I.
Nástupca Agésipolis II.
Rodina
Potomstvo
Otec Pausanias

Kleombrotos I. (starogr. Κλεόμβροτος) bol kráľ Sparty od roku 380 pred Kr. do roku 371 pred Kr. Pochádzal z kráľovskej rodiny Agiovcov. Spolukráľom mu bol Agésilaos II. z kráľovskej rodiny Eurypontovcov. Bol synom kráľa Pausania, ktorý kvôli obvineniam z korupcie (v roku 395 pred Kr.) strávil zvyšok života v exile. Na trón nastúpil po svojom bratovi Agésipolisovi, keďže ten bol bezdetný.

V roku 379 pred Kr. zvrhli pod vedenín Pelopida v Tébach oligarchickú vládu, ktorá sa opierala o spartskú posádku v Kadmei a prijali demokratickú ústavu. Sparta sa vytlačením svojich vojakov cítila potupená a vzrastom demokracie v Bojótii znepokojená. S protiakciou dlho neotáľala, už zime 378 pred Kr. z poverenia eforov viedol proti nim kráľ Kleombrotos svoju prvú vojenskú výpravu. Tá ale skončila fiaskom. Na území nepriateľa strávil s vojskom šestnásť dní bez toho aby došlo k zrážke a vrátil sa domov. Efori ho zbavili velenia a ďalšie vojenské výpravy viedol jeho spolukráľ Agésilaos.

Agésilaos v roku 376 pred Kr. ochorel a Kleombrotos opäť dostal príležitosť veliť spartskému vojsku. Jeho úlohou bolo dobyť pevnosti v horskom pásme Kithairon medzi Tébami a Aténami, ktoré boli strategickým miestom. Po strate niekoľkých vojakov sa situácia opakovala. Kleombrotos sa s vojskom vrátil späť do Sparty. Rozhodlo sa, že nasledujúca akcia bude vedená po mori. V roku 374 pred Kr. sa Kleombrotos s flotilou lodí preplavil korintským zálivom a vo Fokide dobyl prístavnú pevnosť Kreusis. Korisťou spartského voska sa stalo aj dvanásť tébskych vojnových lodí. Túto pozíciu si Sparta udržala až do roku 371 pred Kr., keď v lete tohto roku vpadlo vojsko peloponézskeho spolku vedené spartským kráľom Kleombrotom do Bojótie. K bitke došlo na pláni pri dedine Leuktry, necelých dvadsať kilometrov od Téb. V početnej prevahe bolo vojsko peloponézskeho spolku, ktoré malo približne desaťtisíc vojakov, kým Tébania iba šesťtisicpäťsto a napriek tomu tu Sparta utrpela totálnu porážku. Vojsko Tébanov pod vedením Epameinónda tu po prvý raz vo vojenskej histórii použili v boji taktiku tzv. kosého šíku. Na bojisku ostalo štyritisíc Sparťanov, medzi nimi aj kráľ. Z tejto porážky sa Sparta už nikdy nespamätala a prestala byť hegemónom v gréckom svete. Následníkom Kleombrota sa stal jeho syn Agésipolis.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]


Kleombrotos I.
Vladárske tituly
Predchodca
Agésipolis I.
kráľ
380 pred Kr.371 pred Kr.
Nástupca
Agésipolis II.