Aidi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aidi
Aidi.jpg
Krajina pôvodu Maroko
FCI kód 2/2.2/247
Štandardy FCI
Výška 45 cm (suky)
62 cm (psy)
Hmotnosť 12 – 15 kg
Pôvodné určenie strážca majetku a stáda
Terajšie určenie strážny pes
Názov v krajine pôvodu Atlas Shepard Dog
Synonymá Atlasský horský pes, Atlasský ovčiak, Aïdi, Aiidi, Ayidi
Zaužívaná skratka AID
Zoznam psích plemien
Black Paw.svg Psí portál

Aidi (Horský pes AIDI z Atlasu) je plemeno psa pochádzajúce z Maroka, uznané v FCI v skupine 2 (horské psy) pod číslom 247.

Vzhľad[upraviť | upraviť kód]

Aidi je silný a robustný pes. Má huňatú, až do 6 cm dorastajúcu srsť, ktorá ho chráni pred horskými poveternostnými podmienkami a tiež pred uhryznutím menších šeliem. Samci majú na krku hrivu. Farba srsti je rôzna, od plavej po bielo-čiernu, nezriedka je trojfarebná s kresbou. Škvrny zvyknú tvoriť plášť a čiapku a sú od seba oddelené bielym obojkom. Medvedia hlava je formovaná do klinu. Má široké temeno. Uši má stredne dlhé, špičky mierne zaokrúhlené, šikmo nasadené. Napoly padajú, v strehu sú natočené dopredu, v pokoji niekedy zložené dozadu. Má rovnomerné čeľuste so silnými zubami bez predkusu alebo podkusu. Aidi má hlboký, dobre osvalený hrudník a vtiahnuté brucho. Široký, svalnatý, primerane dlhý chrbát plynule prechádza do silných dobre osvalených a mierne klenutých bedier. Horná línia je mierne prestavaná, chrbát však nemá byť povolený. Chvost je zahnutý a dlhý, dobre osrstený.

Starostlivosť[upraviť | upraviť kód]

Aidi nevyžaduje zvláštnu starostlivosť. Je to však plemeno so silne vyvinutým obranárskym pudom, vďaka čomu treba byť opatrný pri styku s cudzími ľuďmi. Kupírovanie uší a chvostov je u nás nežiaduce, hoci je to v niektorých oblastiach bežná prax.

Temperament[upraviť | upraviť kód]

Aidi je ostražitý a nebojácny strážnik. Bez váhania sa postaví každému votrelcovi. Je čulý a samostatný, preto potrebuje dôslednú výchovu, inak vzniknú problémi s jeho ovládateľnosťou.

Pôvod[upraviť | upraviť kód]

Plemeno má svoje korene v Maroku a v Európe patrí k malopočetným. Jeho predkovia pochádzajú pravdepodobne zo Sahary. Slúžil kočujúcim beduínom ako strážca majetku, ale aj stád ovcí pred šelmami.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Aidi