Preskočiť na obsah

Akant (architektúra)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Akantový list

Akant alebo akantový list (lat. acanthus a gréc. ἄκανθος – akanthos)[1][2] je štylizovaný rastlinný ornament v podobe jednotlivých listov či celej rastliny rodu akant z druhu akant mäkký alebo akant tŕnitý.[3] Akant je obľúbený dekoračný prvok architektúry a okrem hlavíc stĺpov sa akantový list používal pri výzdobe reliéfov, ríms, konzol, umelecko-remeselných výrobkov a textílií.[4] Rad akantových listov vedľa seba sa nazýva akantový vlys a akantové listy usporiadané symetricky do kruhu sa nazývajú akantová rozeta.

Jeho tvar sa vyvinul z geometrického ornamentu palmety, podľa Vitruvia je však ornament akantu odvodzovaný z listu bodliakovitej rastliny akant rastúcej v okolí Stredomoria. Tento ornament sa objavuje od 5. storočia pred. Kr., Apolónovom chráme v blízkosti mesta Figaleia, ako charakteristický znak hlavice korintského a kompozitného stĺpu.[4] Ako ornament sa uplatnil v románskom, byzantskom, gotickom, renesančnom období a veľmi výrazne aj v baroku a rokoku. Jeho použitie v baroku sa kryje s obdobím vrcholného baroka (cca. 1700 – 1720). V druhom desaťročí 18. storočia je akant obohatený o širokú prepletenú vrapovanú stuhu v neoklasicistickej a eklektickej architektúre. Uplatnenie akantu je pre toto obdobie tak charakteristické a masívne, že je používaný ako pomôcka k datovaniu jednotlivých obrazov, stavieb, rezieb, štukového dekóru alebo kovaných mreží. Časté je použitie akantu predovšetkým na rámoch obrazoch, oltárnych nadstavcoch a v nábytkárstve. Ako ornament bol používaný aj v stredovekých ilumináciách alebo v nástennej maľbe.[1][2]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b akant In: SYROVÝ, Bohuslav. Architektura oborový slovník. 2. vyd. Praha : Státní nakladatelství technické literatury, 1972. S. 9.
  2. a b COLEOVÁ, Emily. Průvodce architekturou. Preklad Petr Hnilo, Eva Hnilová, Lenka Kopencová. Praha : Svojtka & Co, 2008. ISBN 978-80-7352-976-5. Kapitola Řády: korintský, s. 102 – 103.
  3. akant In: Encyclopaedia Beliana [online]. Slovenská akadémia vied, [cit. 2020-06-16]. Dostupné online. ISBN 978-80-89524-30-3.
  4. a b akant In: Encyclopaedia Beliana [online]. Slovenská akadémia vied, [cit. 2020-06-16]. Dostupné online. ISBN 978-80-89524-30-3.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]